| anonim_4396 a întrebat:

imi ziceti niste argumente pro si contra fortei de frecare! Dau FUNDA!

p.s: am cel mai mult nevoie de prowinking

Răspuns Câştigător
| Elynad a răspuns:

Forta de frecare. Desi cel mai des este perceputa ca o forta negativa care se opune miscarii, forta de frecare este foarte importanta.
Masinile se daplaseaza datorita fortei de frecare dintre anvelope si carosabil. la fel isi controleaza directia si la fel se opresc.
Salturile cu parasuta sunt posibile datorita fortei de frecare.
Meteoritii nu distrug pamantul datoruta fortei de frecare.
Noi ne deplasam datorita fortei de frecare.
Contra?
Datorita fortei de frecare nu poate exista perpetuum mobile, orice angrenaj are randament subunitar, frecarea cu aerul creste consumul la autoturisme...

2 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Spune-ne exact cum e enuntul. Atata timp cat nu recunosti ca-i tema, nu poti fi suspendata.

| anonim_4396 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Nu este un enunt, ne-a dat profa sa gasim argumente pro si contra fortei de frecare, gen referatwinking