| IvanElena a întrebat:

Ma intereseaza si pe mine care este diferenta dintre un monah si un ieromonah. Am inteles ca un monah nu se poate casatori, dar e valabil acest lucru si pentru un ieromonah? Nu vreau sa starnesc discutii aprinse pe aici, sunt doar interesata sa aflu mai multe.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ieromonahul este si el monah(calugar), care indeplineste si atributia de preot, asa ca regulile calugariei sunt valabile si pentru el, inclusiv cea privind interdictia de casatorie. Numai bine!