| Curious2 a întrebat:

Buna, rolul educaţiei este acela de a integra individul in societate?
De cand te nasti, esti educat sa respecti reglile, sa respecti legile, sa respecti oamenii din jurul tau.
Parintii te inscriu la o scoala, apoi la liceu, apoi la facultate.
Care este scopul final?
Scopul final este acela de a avea o slujba buna -bine platita - si o pensie mare?
Asta e tot?
La asta se rezuma viata?
Daca iti intemeiezi o familie, vei dori sa faci si copii.
Copiii ce vor face?
Copiii se vor adapta, la fel cum te-ai adaptat si tu.
Vor avea o slujba buna, iar la final vor beneficia de o pensie mare.
Asta e tot?
Orice ai face, te lovesti de aceeasi ( să o numim problemă, chiar dacă nu e ) "INTEGRAREA IN SOCIETATE".
Ce trebuie să faci, ca să te integrezi in societate?
Trebuie să acumulezi informatii, care te vor ajuta sa te integrezi.
De unde obţii aceste informaţii?
Le obţii in şcoală. La liceu şi in facultate.
-------------------------------------------------------- ---------------------------
Cred că sunteţi de acord că, INTEGRAREA IN SOCIETATE este o nevoie a individului.
Daca el nu se integrează, nu poate supravieţui.
Exemple de oameni care nu se integreaza sunt : oamenii străzii (boschetarii).

O fi adevărat ori nu?

Post Scriptum
Imi pare rau, daca am uitat sa pun virgule sau am pus prea multe in unele locuri.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te integrezi, trebuie să pui virgulele unde trebuie. Altfel ajungi boschetar.

| CostinAlamariu a răspuns:

In cazul oricarei tari, nu doar Romania scopul educatiei publice e sa produca birocrati. De aia educatia publica produce doar prosti spalati pe creier. Birocratii nu trebuie sa gandesca, doar sa execute. Nu cred ca are vreo legatura cu integrarea in societate. Acolo e cu totul o alta discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... din păcate îți pot răspunde toți "boschetarii" pe site-urile astea.
Integrarea nu se face fără adaptare, iar adaptarea se face numai dacă ești expus factorilor.
Oamenii fiind persoane sociale, pentru a se integra trebuie să se expună socializării pentru a învăța să socializeze.

| Globalistul a răspuns:

Asta este scopul unui om materialist care nu cunoaște spiritualitatea autentică.