| sergiu25bc a întrebat:

Buna seara la toata lumea.Am si eu o mare problema si sper la final sa nu credeti ca sunt nostradamus, dar se pare ca ceva am dar nu stiu exact unde sa caut mai detaliat.Si anume am observat ca de multe ori am anumite visuri care apoi se intampla in viata reala.Mai exact sa va dau cateva cazuri intamplate din care 1 caz am salvat viata la cineva.1 caz am visat in o noapte ca 1 bun prieten de al meu vrea sa se sinucida, mai exact am vazut locul unde era el si ce era prin imprejur, asta era nopate ce am visat. Apoi ziua am aflat ca baiatul care il visasem noaptea a plecat de acasa in acea seara si a lasat 1 bilet de adio ca se sinucide.Atunci am realizat ce am visat si am intrebat mama la ce ora a plecat din casa, ea a spus cam pe la ora 23 45 ora la care eu dormema de vreo 20 minute circa.Am intrebat stie cumva unde poate fi, ea a zis nu ca nu a lasat nici 1 indiciu. Apoi am zis ca am visat exact in sera cand a plecat el 1 vis ciudat.Am explicat ce am vazut si am dat multe detalii cu acel loc. Apoi am mers cu politia la acel loc, si strniu era baiatul in acel loc doar ca nu facuse gestul inca, tremura tot dar inca nu facuse gestul.Atunci si politia a ramas putin mirata cum de am stiut exact unde este am zis am visat si atita tot.Deci asta este 1 caz rezolvat.Al 2 caz este anume am avut 3 vise inainte sa dau pentru scoala de soferi, in 1 vis am vazut chestionarul cu nr 8, in ziua cand am dat pentru examen am cazut sala si ciudat era nr 8, in al 2 vis era nu 14, si la fel am cazut iar la examen la sala, in al 3 vis am vazut nr 7 la chestionar si m-a vazut si ce intrebari erau, am uitat sa precizez ca si in primele 2 chestionare vedeam si intrebarile. Avand al 3 vis si la 2 zile urma sa dau iar sala ma recapitulat acele intrebari, ajuns in ziua de examen am luat sala cu brio adica 26 intrebari, am zis la instructor visul ca ii mai explicasem si inainte de vise, a zis pai ai invatat ce ai vazut in vis am zis ca da. Ajuns in sala ii spun la 1 politist inainte sa dea chestionarele nr chestionarului si zice de unde stii, ii spun am premunitii a zis fugi mai baiete de aici, si incepe sa dea chestionare si politaiul zice ma dar cum de stii nr 7 fix asta a cazut pentru tine am zis ca am vazut in vis, am mai zis voi face 26 ras corect si in mai putin de 5 minute voi termina chestionarul.Am facut chestionarul era fix nr 7 la chestionar si ca rezultat intr-adevar am luat cu 26 puncte.Al 3 caz este pe cand eram in italia in o nopate m-a visat ca vad 1 elicopter cum se prabuseste si mor niste oameni, vad locul exact numele locatia, vad ce persoane mor si care ramin vii, dimineata ii spun la 1 unchi visul a zis hai ca iar ai premunitii, ca am mai avut 1 vis si la 3 zile se intamplase. Apoi la stiri zice de acel elicopter, cand aude si le ce am zis eu lui inainte sa auzim amin2 la stiri ramine cu gura casca.Mai exact i-am zis si ora la care se prabusise elicopterul. A ramas fara cuvinte si foarte ingandurat. Ultimul caz care am avut acel vis a fost ca unchiul meu a plecat in america pentru 3 luni de zile cu sotia in luna de miere, si la intoarcere m-a vazut cum avionul lui va ateriza de urgenta si la aterizare 1 roata de pe aripa dreapta va ceda.Cand m-a sunat am vb cu el si i-am zis vezi ca te-am visat el a zis voi muri am zis nu, dar vezi ca la aterizare o roata va ceda.Am mai zis ca inainte de aterizare motoarele se vor opri brusc si la scurt timp vor reporni, asa si a fost ca in vis, iar la aterizare roata a cedat si am mai zis ca 1 persoana va face 1 infarct.Pe cand era in avion isi amintise de vis si cand s-au oprit motoarele se gandea la mine, au anuntat prin statie ca au ceva probleme si ca nu reusesc sa porneasca motoarele, au cerut permisunea sa aterizeze de urgenta.Nu are rost sa scriu mai multe dar 1 lucru stiu sigur si anume cred ca as avea ceva dar nu stiu exact unde sa caut mai multe informatii. Voi ce parere aveti sunt 1 fel de nostradamus.Care ma poate indruma unde sa caut mai multe despre acest gen, care ma consider eu sper sa nu fi scris atat de mult dar cred ca ceva as avea.Va multumesc pentru amabilitatea de a imi citi problema.

Răspuns Câştigător
| LoryM22 a răspuns:

Buna, da asa are si mama mea a visat cu o seara inainte ca Printesa Diana va face un accident de masina si nu va scapa cu viata la fel ca mai era inca o persoana cu ea si ca si aceasta va deceda, asta era prin 97'. De atunci a mai avut multe premonitii de ex. ca fratele meu va avea un accident si se va electrocuta a avut un citat din care a inteles ca isi va pierde copilul, a inceput sa se roage, chiar asa s-a intamplat fratele meu mai mic s-a urcat pe garaj deasupra erau niste fire neizolate, a pus pana pe ele ca sa se sperijine ca vroia sa ia niste mere si a ramas intepenit, norocul lui a fost ca am fost eu prin preajma si am anuntat bunicii, l-a dat jos cu o bata de lemn si apoi l-au acoperit cu putin panant el nu mai respira si nu-i mai batea inima, insa i-au facut masaj si toate cele, au chemat salvarea si pana la urma la spital si-a revenit dim moarte clinica.Si multe alte premonitii, nu stau sa mai scriu.Deci tu Sergiu trebuie sa te bucuri de harul care ti-a fost dat, este o presimtire inexplicabila, insa tu ai misiunea de a informa si de a avertiza oamenii in pericol.Multi nu inteleg acest fenomen si te considera un om dereglat mintal cum am considerat-o si eu si fam mea pe mama, insa cand am vazut ca este exact cum spune ea pana la ultimul amanunt atunci ne-am dat seama de harul ei. Tu sa nu consideri ca harul este o problema, tu ai un scop in viata si vei vedea ca acest har iti va aduce multe beneficii. Cei care nu te cred, nu le mai spune ca oricum nu vor intelege. Bucura-te de ce ti-a dat Dumnezeu pentru ca fiecare pe Pamant avem o misiunea, numai ca tu o ai mult mai mare.Bafta.

12 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Nu cauta prea mult, lasa ceea ce ai nativa. Dupa ce vei cauta, se vor estompa calitatile. Noteaza intr-un jurnal tot si urmareste-ti evolutia. Pai povesteste-ne si alte evenimente. Eu nu cred o iota in paranormal dar nici nu ignor existenta lui, pina la proba contrarie. De aceea toti paranormalii o mai cauta inca pe Elodia.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce varsta si ce ocupatie ai?
In orice caz, cu asemenea talente innascute, ar trebui sa te orientezi spre un domeniu unde ti-ai putea folosi darul, din plin!
O asemenea ocupatie ar fi ca detectiv criminalistic in cadrul politiei. Ai avea rezultate f bune, daca ti-ai utiliza darul! Ai putea preveni si elucida f multe cazuri!
Te previn insa ca, pentru acesta trebuie sa te pui foarte serios pe invatate si sa-ti faci o conditie fizica foarte buna! La academia de politie sunt criterii foarte exigente pentru admitere (li, ba romana + 2 limbi straine, test inteligenta, conditie fizica f buna etc)!
Bafta!

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, dragul meu, este posibil sa ai ceva anume, poate un dar de-a vedea lucrurile in vis, am mai auzit astfel de cazuri, ce pot sa-ti recomand decit ca atunci cind ai vise mai stranii si poti salva o viata sau poti ajuta pe cineva fa-o, nu ezita si dupa cum vezi Dzeu iti si mai ajuta, pentru faptele tale.Bafta.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Sergiu, cred ca tu vrei sa cauti pe cineva care sa te ajute sa-ti explice ce se intampla si sa te indrume pentru a-ti dezvolta aceasta latura. Uite, eu zic sa cauti pe internet nume si cazuri cum ar fi Istrate si nu mai stiu cum,, sa iei numarul de contact sau sa afli cumai putea sa dai de aceste persoane si sa ii contactezi si sa le spui despre ce ai povestit tu aici pe site si sa rogi pe cineva daca poate sa te ajute sa iti dezvolti aceasta capacitate.

| bunica a răspuns:

Nu este chiar asa de mare problema.si eu am premonitii si s-au indeplinit poate si dupa multi ani. mi-am dorit poate ceva atat de mult si s-a intamplat asa cum visam eu, sau persoane care aveau probleme si aflasem de ele poate subconstientul meu lucra si s-a intamplat exact cum visasem.

| irynna a răspuns:

Este intr-adevar uimitor, intr-un cuvant ceea ce ti se intampla, ar trebui sa fii mandru, ai salvat o viata, ai capacitatea de a preveni oamenii atunci cand pot fi in nesiguranta sau pericol.in timpul somnului subconstientul lucreaza.si atunci cand dormim gasim sau vedem solutii la probleme sau intrebari din viata de zi cu zi ce probabil le consideram uitate sau pierdute.niciodata nu mi s-a intamplat sa vad o rezolvare(cand am avut un examen.de exemplu)eu treceam prin toate lectiile. dar uneori insistam aspura unei teme ce imi placea cel mai mult.si fara sa vreau aveam acea tema in cap. iar uneori(doar uneori) se intampla sa imi cada exact acea temahappy.ai putea vedea filmul ''The secret'' sau ''What the bleep do we know''dar cazul tau este mult mai complex, este mai degraba'un dar'.nu toti sunt capabili de aceste lucruri.si nu ar trebui sa consideri aceasta capacitate pe care o ai 'o problema', din contra.este un dar din partea Domnului!

| MihaiA a răspuns:

Prietene. cauta pe google despre premonitii, daca ceea ce spui tu este adevarat.
In rest, ma abtin de la comentarii de genu : nu stii sa faci acordurile gramaticale in mod corect, coerent, astfel incat sa inteleaga toti utilizatorii.
Tu ai facut compuneri la viata ta? in plus, exagerez cu 1 lucru 1 vis. da asta-i pune capac : 1 fel de nostradamus?
1 = UNU, 2 = DOI and so on.
Du-te la OTV, te incadrezi perfect in peisaj.

| 4LeafCloves a răspuns:

Sergiu eu iti zic ca este chiar un dar sa vezi in vis cea ce se va intampla si chiar ar trebui sa te bucuri ca poti sa ajuti pe cineva avand aceste previziunii. Sincer mi-ar placea si mie sa am asa un dar si in legatura cu acorduril gramaticale ar fi bine sa scrii corect ca toata lumea sa fie multumita, insa eu nu comentez pentru ca daca stii limba romana atunci intelegi oricum.

| mihaela_5361 a răspuns:

Din nefericire nu prea eşti coerent, nu se înţelege mare lucru...premoniţii cred că avem cu totii, fie că ne dăm seama fie că nu, problema este dacă acţionăm sau nu în urma acestor "avertismente". Se pare că tu ai găsit o cale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la fel am astfel de premunitii, eu pot vorbi cu mortii, pot vedea trecutul si viitorul, uneori chiar cu ingerii, dar nu numai in vis dar si aievea ii pot vedea uneori, nici nu stiu de unde am acest har, sau poate vreun blastam.singur caut raspunsuri.
eu am aflat informatii despre familia mea, secrete care niciodata nimeni nu mi-a spus.am aflat cauza mortii la citiva oameni, rude indepartate de-ale mele. nu stiu ce sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sergiu.eu sunt alexandra mai am intrat aici la premonitii sa vad cam ce scrie pentru si eu vb cu mortii, m-i se pare foarte ciudat... ce visez se intampla... uite daca vrei sa vb ma multe iti las id-ul meu bebelusha_03_02_07.intra pe mess si vb mai multe acolo pop

| paynehunter a răspuns:

As vrea eu sa visez ca tine...mai ales ca eu visez cam rar