| RAWTEER a întrebat:

Stiu ca nu am ales categoria perfecta pentru intrebarea mea, dar, in fine, nu gaseam o categorie mai adegvata.
Bun, ma rog, am vazut ca la TV, ca ministrul invatamantului a schimbat regula de admitere la liceu, adica, ca media 5-8 conteaza doar 25 %. Nu prea inteleg! Pana acum, era 50 % 50 % iar media de admitere se calcula sub forma a+b / 2, dar acum cum se calculeaza? Pana acum am media 9, 42, si sa zicem ca in a 8 o sa imi iasa 9, 52, deci, o sa am media 5-8 9,48 si sa zicem ca la matematica in examen I-au 9, 50 si la romana 9 >- 9.25. Cum se va calcula media de admitere?
A da. si inca o intrebare, credeti ca media necesara pentru admitere la licee va scadea? Adica, la Mihai Viteazu pana acum se intra cu 9, 40, iar anul acesta cu 9, 65 deoarece a fost foarte usor. Credeti ca la anul se va cere sub 9, 40, deoarece, dupa parerea mea va fi mai greu, deoarece media 5-8 nu va mai conta mult.

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Media se va calcula astfel:
3 ori media examenelor plus media 5-8 impartit la 4 happy
Si nu stiu ce sa zic. daca examenul va fi mai usor media va creste, daca va fi mai greu va scadea. Damn, aia din Ilfov care luau 10 pe degeaba la scoala ne-au furat locurile!

1 răspuns:
| UnOmModest a răspuns:

Tu doar invata, trudeste din greu, pentru ca daca faci asta, nu te va mai intersa restul.
Singura ta treaba este sa inveti ACUM din greu, daca faci asta de restul nu vei ma duce grija.
O zi buna!