| nasti4ka a întrebat:

Care este influenta cepei si a ustroiului asupra mucegaiului?

2 răspunsuri:
| Biggiesan a răspuns:

Despre ce influenta se poate vorbi cand toate vegetalele, animalele si oamenii devin putregaiuri?! Mucegaiul probabil ar putea fi combatut de stiu eu ce principii active din ceapa si usturoi, inclusiv de arsenicul din usturoi. Nu stiu sigur. Poti cerceta proprietatile cepei si ale usturoilului si apoi te poti gandi la reactiile chimice dintre acizii, sarurile, oxizii si ce alte minunatii mai or fi pe-acolo! Dar mai intai, vezi proprietatile mucegaiului si mediul propice de perpetuare a lui!

| Vi003 a răspuns:

Stiu ca o ceapa crestata si lasata in frigider, capteaza toate mirosurile dinauntru. Tot o astfel de ceapa lasata pe pervazul ferestrei "omoara" virusii, deci pune-o in acel loc daca esti racita. Despre usturoi stiu ca am sa-l pun la tocul usii, alunga spiritele in noaptea Sf. Andrei.