| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa previn aparitia mucegaiului in casa?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Scazand umiditatea aerului din casa. Daca aerisirea regulata si evitarea raspandirii aburilor prin casa nu ajuta, solutia este un dezumidificator:
- cu pastila - mai ieftin, dar nu face mare branza. In plus va trebuie sa cumperi mereu pastile.
- electric - face galagie, consuma ceva curent dar este foarte eficient (elimina 5l de apa in cateva ore).

daniela
| daniela a răspuns:

Umiditatea mare duce la mucegai. Pereti reci, camere neincalzite, lipsa izolatie termica toate au un singur efect negativ mucegaiul. Daca ai umezeala mare foloseste acele mici aparate de dezumidificare.

| EUSIATIT a răspuns:

Depinde la ce te referi la pereti sa nu apara mucegaiul sau in general. aerisirea. zilnica evitatea aburilor in incaperi reci. daca e vb de pereti exista solutii speciale pentru prevenirea mucegaiului ok

| adinaciosescu a răspuns:

Incearca sa bagi in vopseaua pe baza de apa, piatra vanata si peretii nu vor mai mucegai. E un vechi truc folosit mai demult de pitari sau brutari care foloseau procedeul in camerele de racire a painii, unde se facea destul condens.

| lora_9285 a răspuns:

Aeriseste in fiecare zi camerele si cand gatesti, inchide usa de la bucatarie.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Aieriseste si ai grija sa nu fie multa unezeala

| pdana a răspuns:

Spala peretii cu clor si piatra vanata, sau mai nou exista in comert solutii antimucegai, in super market sigur gasesti.