| bleakk a întrebat:

Ce parere aveti:fiind egoist esti si lacom ca vrei mult doar pentru tine, si zgarcit ca nu oferi si altora?

11 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Exact.adica pentru tine depinde doar persoana ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai am pareri de mult timp, pana la urma ce-ai rezolvat? Daca te apuci sa oferi si altora de pomana, capeti o alta eticheta.In viata asta o dam cu totii din etichete in etichete, important e sa te simti bine in ceea ce faci.

| Gogu06 a răspuns:

Cand esti egoist, interesele tale primeaza in fata intereselor celorlalti. Relatia cu o asa zisa persoana egoista este una ce se bazeaza pe schimb, eu iti ofer ceva(timp, informatii, ajutor) atat timp cat si tu esti capabil sa imi oferi ceva la randul tau.

Sunt diferite tipuri de oameni egoisti, toti avem o doza de egoism, mai sus ti-am spus despre egoismul zilelor noastre.

Tipul propus de tine este o extrema, exista si din astia dar nimeni nu ii suporta, sunt dati la o parte sau tinuti la distanta in cel mai bun caz. Poate ca nu este vina lor sau pentru faptul ca la un moment dat cineva s-a folosit de tine si a profitat de "bunatatea" ta poti sa ajungi sa nu mai vrei sa ajuti pe nimeni si sa te gandesti doar la tine indiferent de costuri, asta rezulta dintr-o frustrare interioara.

| Lykan a răspuns:

Nu neaparat fiind egoist te gandesti doar la tine de exemplu daca ai ocazia de a ajuta pe cineva dar asta ar insemna sa renunti la ceea ce faci si alegi sa nu-l ajuti nu inseamna neaparat ca esti lacom aceasta inseamna ca ai foarte multe si la rugamintea cuiva care-ti cere sa-l ajuti si tu refuzi asta e lacomia iar sa fi zgarcit e altceva e comportamentul tau de nepasare fata de alte persoane

| bettybetty a răspuns:

Asa este. Multa lume chiar daca nusi dau seama suntegoiste si zgarcite. In zilele noastre persoanele cu adevart darnice sunt ''pe cale de disparitie''.

| Wøodenpints a răspuns (pentru bettybetty):

Tu te cam zgârcești cu tastele.

| bettybetty a răspuns (pentru Wøodenpints):

La ce te referi?

| Wøodenpints a răspuns (pentru bettybetty):

Scrii cu mai puține caractere decât ar trebui,

| bettybetty a răspuns (pentru Wøodenpints):

Bine. Data viitoare voi scrie cu mai multe caractere

| Alex1234321 a răspuns:

Exact, adica te gandesti doar la tine si nu iti pasa de altcineva

| shelandrei a răspuns:

Da.