| anonim_4396 a întrebat:

Buna supneti-mi va rog ce e chiestea aia de pe sticla televizorului ca un fel de camp invizibil!?

Ca dupa ce aprind televizorul si il ating parca se simte ca un fel de sclipici, si cand vreau sa il sterg cu ceva alb se vede murdarie pe zdrenta/carpa.

Sau noaptea cand era stins se mai auzea da rar ca un fel de pocnit de la carcasa.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Murdaria asta e, murdarie. Praf. Cand dai cu degetul apar mici fulgere care sclipesc ( socuri electrice). Ecranul televizorului se electrizeaza(curenti vagabonzi) din cauza faptului ca in interiorul tubului sunt cam 70.000 de volti.
Pocnitul carcasei apare natural, carcasa se destinde, se contracta, este ceva normal.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Da e un televizor mai vechi da crezi ca si la astea cu LED SONy on top apar ce am mentionat mai sus?

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la televizoarele cu tub catodic. Plasma, LED, OLED, AMOLED nu folosesc tun de electroni. Si in caz ca te referi exclusiv la firma producatoare, asta nu conteaza, ci doar tehnologia pe care o folosesc.

3 răspunsuri:
| Terente20 a răspuns:

Nu stiu sigur care din variante este dar ori e vorba de energie statica ori ai TV-ul posedat.