| Cronos126 a întrebat:

De cand am luat monitorul DELL SE2216H a avut cateva urme de mana pe el. Azi m-am gandit sa le sterg, totul era ok inainte. Acum dupa ce prima data am pus un servetel cu apa si acesta era stins nu s-au sters. Dupa ce am pus o carpa pentru ochelari si spirt s-au sters. Acum cand l-am aprins nu se mai vede asa HD monitorul se vede parca ar avea niste puncte mai blurate asa. Acesta fiind monitorul: https://:///... DLLBPYBBM/

Sper sa ma ajutati sa se vada ca nou, nu vreau sa ramana asa.

52 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

laughing Cand ai cumparat monitorul de ce nu ai citit acele indicatii de curatare a monitorului daca habar nu avea-i pe ce lume traiesti? Acum ai 2 posibilitati: 1 il arunci la gunoi
2 incerci la un service poate il pot repara...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Vreau sa spun ca totul se vede ok doar ca nu mai e cum era inainte...
Sigur exista o alta solutie.

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Se vede parca ar avea pe el stropi de apa minusculi, ma gandesc sa il usuc cu fionul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cronos126):

Incearca sa il usuci cu razatoarea. Am auzit ca merge mai bine.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

NU EXISTA NICI O SOLUTIE! L-ai stricat! In termeni it se zice ca s-a pixelat, deci sansele sa se poata repara chiar si la un service sunt foarte mici doar daca nu iti schimba display-ul dar atunci mai bine iti cumperi un alt monitor ca pretul sa-l repare asa se va apropia de pretul unui monitor nou. Deci ori ramai asa ori iti iei altul iar cu freonul sa NU TE APROPII DE EL ca-l strici mai rau! Ce idei ai in cap... laughing

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Cum naiba apa poate sa il strice?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Nu apa ci ALCOLUL!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Am verificat, am luat un program de verificare a pixelilor morti, nimic, totul e in regula, nici macar un pixel mort, ce se intampla? Mi se vede foarte putin blurat dar nu este de alta culoare, asta inseamna ca nu sunt morti nu? Decat afecatati

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Am observat ceva cand misc mausul pe culoarea neagra mausul fiind alb ramane in spatele lui culoarea alba pentru foarte putin timp.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Numai in acel loc e pixelat dar cu timpul se poate marii acea pata...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

E de la alcol, am pete peste tot dar minuscule din cauza alcolului m-am dus la service si au zis baietii de acolo ca nu am probleme cu pixelii, e protejat ecranul cu sticla, doar sticla e patata din cauza spirtului si vorbi cu un om din Italia care avea pete mari pe sticla si imi recomanda solutia asta: https://mediagalaxy.ro/gel-de-curatare-lcd-plasma-laveta-hama-49645
Care sper sa mearga. Daca nu eu o sa il las asa. =(

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Exact asa am eu dar iti spun sa nu te astepti sa repare acel lichid de curatare ca nu o va face big grin oricum nu trebuie sa asculti de mine cumpara-l ca vei avea nevoie de el pentru curatare mai tarziu... happy Alta data lichid de asta sa folosesti la orice ecran care vrei sa-l cureti! happy

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Sunt pete nu sunt altceva...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Da-mi o poza sa vad eu ce ai acolo!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Nu stiu daca se intelege tocmai bine pentru ca am o camera praf la telefon...

| Cronos126 explică (pentru Cronos126):

Nu merg linkurile... incerc pe alt site...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Pe prima poza nu se vede nimic! Pe a 2-a, nu stiu... alea sunt pete sau comenzi rapide ca nu se vede nici o comanda rapida pe desktop!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

In ultima se vede cel mai bine

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

E pixelat! Nu ai ce mai face!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

E pixelat dar nu are pixeli morti se poate macar asa ceva?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Binenteles! dar degeaba nu are pixeli morti daca arata naspa...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Si... asta nu se poate repara? La un service sau ceva?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

NU! pot doar sa-ti schimbe display-ul!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Sii. asta cat costa?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Aproape cat monitorul cand era nou!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Vai de...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Asa e, vai de... happy Omul cat traieste invata, pacat ca nu pe pielea altora... Si mie mi s-a intamplat cu altceva care a costat 550 lei, tot ca un monitor laughing

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Ce maaa! Sti cat costa monitorul meu!? Costa 600 lei ma omoara parintii cand se intorc acasa!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Uite aici de unde am aflat ca daca pui spirt pe monitor doar il patezi: https://www.tpu.ro/......rete-bine/

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Uite aici de unde am aflat ca daca pui spirt pe monitor doar il patezi: https://www.tpu.ro/......rete-bine/

.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Pai chiar si acolo iti zice ca nu e bine, tu ce ai inteles? happy

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Ei na, la tine a costat cu 50 mai mult decat la mine problema mea... happy

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Ultima mea sansa e sa dau cu solutia aia sa vad daca merge, daca nu merge imi iau adio de la HD...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Nu o sa mearga poti fi sigur de asta...
Uite eu monitorul asta il am happy
https://altex.ro/monitor-led-ips-lg-24mp48hq-p-23-8-full-hd-negru/

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Https://www.emag.ro/......DLLBPYBBM/
Asta il am eu =(((( de 1 zi.

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Oare pot sa il dau la garantie? Ca si asa mai avea mici scapara si ii zic ca nu mergea bine dinainte si era stricat...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Wow! Numai 1 zi? Sorry... Poti incerca dar sansele sunt prea putine, cei de la service nu-s prosti stiu cand se intampla astfel de probleme...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Nu era un monitor de gaming... urmatorul cand va fi, vezi sa aiba un timp de raspuns cat mai mic, de preferat de 5 milisecunde sa nu fie si prea scump! Restul detaliilor erau OK!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Cine stie... poate o sa am noroc, cel mai binbe ar fi sa le dau monitorul la eMag si ei sa imi dea banii, cea mai buna solutie...
Banii mi dau pe loc inapoi nu? Cand le dau monitorul vin si banii nu?

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

XD am dat monitorul si am primit banii

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Wow! cat de de norocos esti! happy Bravo tie! Acum cumpara un monitor de care ti-am zis!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Eu tot din asta obsa imi iau doar ca nu mai ma ating de el laughing). Daca e ceva praf dau cu o carpa uscata. Fara lichide fara nimic. Asta are rez 2k si e fain.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Pai acum cel mai slab incepe de la 2K happy foarte rar vezi mai slabe big grin Nu era rau din mai multe puncte de vedere dar ce-l tragea in jos rau era timpul de raspuns de 12ms, e foarte mult pentru jocuri! si poti curata cu lichide dar cu lichide speciale de curatat monitoare, ca fara lichide nu-l vei putea curata bine!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Adica nu o sa ma pot juca cs go pe el foarte bine? Atunci zi-mi tu unu de la eMAG sau la alte magazine populare care e mai bun si mai frumos ca al meu. Apropo am solutie de curatat monitoare, dar mi e sa nu mi l strice, asa ca nu o sa mai pun mana pe el. Si daca se va murdarii vreodata ori dau cu asta speciala care mentionez ca e fara spirt ori cumpar solutia cu care ai dat tu.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Iti dau 2, alege una din ele,
mai ieftina: https://www.emag.ro/......DH1MS3BBM/

mai scumpa dar mai buna:
https://www.emag.ro/......DV74V3BBM/

Cat despre curatare Vei gasi in marketuri, scrie pe ele: TV Cleaning Spray sau ceva de genul, n-ai cum sa gresesti! Mai ia-ti si o carpa speciala pentru sters ca sa nu zgarii monitorul, desii unele contin asa ceva dar daca nu ar avea neaparat trebuie sa cumperi si de aia! dar daca cel care-l ai e cumparat din magazin si scrie pe el Cleaning monitor sau TV atunci nu mai trebuie sa-ti cumperi, nu conteaza ce marca e...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Eu mi l am luat deja tot pe ala si mi l aduce vineri. Cat despre substanta:
https://m.alibaba.com/......eaner.html
Am luat o din centrul orasului Craiova zice ca este pentru lcd dar aminteles ca nu este diferenta mare intre lcd si led, led fiind monitorul meu. Te rog sa imi spui daca e bunalaughing)

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

DA! E buna pentru orice!
dar cum ai putu face de 2 ori aceeasi greseala cu monitorul nu inteleg!? laughing Astea care ti-am dat aici sunt de 10 ori mai bune si la acelasi pret! Ai facut o mare prostie cu nerabdarea...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Am ales alt monitor, xDDD https://www.emag.ro/......DFP37DBBM/ the best.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Da, asta e super buna! Doar o mica problema, unghiul de vizualizare... dar merge oricum asta e buna!