| IoNuTz96 a întrebat:

Buna TPU am 2 intrebari la chimie, ma puteti ajuta, sunt foarte scurte pls : Intr-un amestec de FeO ( oxid de fier) si Fe2O3 ( tot oxid de fier), fierul se gaseste intr-un procent de 75%. Sa se calculeze : a) raportul de masa a celor 2 oxizi, b) raportul molar al celor 2 oxizi. Problema 2 : Sa se calculeze procentul de fier dintr-un amestec de FeO si Fe2O3 care se afla : a) in raport molar 2:3; b) in raport de masa 2:3. Puteti sa ma ajutati pls, nu am facut asemenea probleme in clasele de gimnaziu si acum la liceu mi se pare mult mai grea chimia sad. Cel care ma poate ajuta primeste funda big grin. Ms mult.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Mase atomice rotinjite: pentru Fe este56: pentru O este 16.
Mase molare: pentru FeO este 1x56 + 1x16 = 72(g/mol); pentru Fe2O3 este 2x56 + 3x16 = 160(g/mol).
Cu semnul "x" simbolizez inmultirea.
O sa-ti dau o indicatie pentru problema 2.
Consideram 100 g de amestec de oxizi. Masa de FeO din amestec este m1(g FeO), iar masa de Fe2O3 din amestec este m2(g Fe2O3).Evident, m1 + m2 = 100, deoarece am considerat 100 g amestec.Pentru cazul a), numarul de moli de FeO este m1/72(moli FeO), iar numarul de moli de Fe2O3 este m2/160(moli Fe2O3).
Raportul molar este deci: m1/72 / m2/160 = 2/3.Ai un sistem de doua ecuatii cu necunoscutele m1 si m2(considerand si ecuatia m1 + m2 = 100). Rezolvi si scoti masele de oxizi din 100 g amestec.
Apoi: daca in 72 g FeO sunt 56 g Fe
atunci in m1 g FeO vor fi a g Fe
Scoti pe a( pe m1 l-ai aflat inainte). Apoi:
daca in 160 g Fe2O3 sunt 112 g Fe
atunci in m2 g Fe2O3 sunt b g Fe
De aici scoti pe b.Procentul de Fe cautat va fi suma (a + b).
Pentru punctul b)
Consideri tot 100 g amestec.Cu aceleasi notatii, vei avea sistemul: m1 + m2 = 100
si m1/m2 = 2/3.Rezolvi si se continua ca la punctul a).
Pentru prima problema, mersul rezolvarii este cam invers fata de problema a doua.Iti incep pentru punctul a)
Consideram 100 g amestec, in care intra m1 g FeO si m2 g Fe2O3.
Evident m1 + m2 = 100.
In 72 g Feo intra 56 g Fe
In m1 g FeO vor intra c g Fe
c = 56m1/72(g Fe).
In 160 g Fe2O3 intra 112 g Fe
In m2 g Fe2O3 vor intra d g Fe
d = 112m2/160(g Fe).
Dar c + d = 75, conform enuntului, adica:
56m1/72 + 112m2/160 = 75.
Ajungi iar la un sistem de ecuatii, rezolvi si scoti m1 si m2, apoi faci raportul m1/m2.
La raportul molar faci raportul m1/72 / m2/160.
Asta e parerea mea in legatura cu rezolvarea, dar mai vezi si alte pareri, pentru ca n-am certitudinea ca e corect. S-ar putea sa fie o cale mai simpla.

2 răspunsuri:
| darkblast a răspuns:

Da id de mes sa iti zic ca e cam gru de zis big grin

| IoNuTz96 explică (pentru darkblast):

Ionut.precup96@yahoo.com