| IoNuTz96 a întrebat:

Buna TPU am 2 intrebari la chimie, ma puteti ajuta, sunt foarte scurte pls : Intr-un amestec de FeO ( oxid de fier) si Fe2O3 ( tot oxid de fier), fierul se daseste intr-un procent de 75%. Sa se calculeze : a) raportul de masa a celor 2 oxizi, b) raportul molar al celor 2 oxizi. Problema 2 : Sa se calculeze procentul de fier dintr-un amestec de FeO si Fe2O3 care se afla : a) in raport molar 2 : 3; b) in raport de masa 2:3. Puteti sa ma ajutati pls sad, nu am facut asemenea probleme in clasele de gimnaziu si acum la liceu mi se pare mult mai grea chimia sad. Cel care ma poate ajuta primeste funda big grin. Ms mult

1 răspuns:
| ゼロの a răspuns:

Pai eu sunt in clasa a VIII-a si te pot ajuta.la prima problema a) faci 55+16=72 pentru. a afla masa lui FeO si pentru. a afla masa lui Fe2O3 faci
2 *55+3*16=158, raportul lor este => 158:72=2
(* ori, inmultire)