| swordman a întrebat:

Am o mare problema, sunt a 7-a si maine dau test la algebra din ecuatii de gradul I si al II-lea, si sunt chesti de genul 3 radical din 2x. nu inteleg cum as putea rezolva asa ceva, sau 2 radical din 3 la a doua, nu pot sa le fac, daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscator, funda si vot, daca nu am fost explicit va voi mai da informatii

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

"Obtii 2 rezultate, le verifici in ecuatia initiala cu radical.Care se potriveste."
Daca faci chestia asta exista sanse mari sa fii depunctat pe motiv ca nu intelegi conceptul de radical. In mod normal ar trebui sa pleci de la faptul ca radicalul este mereu pozitiv, deci sa pui conditii de existenta.
Adica daca ai √4=x si sa presupunem ca nu vezi de la o posta ca x=2, corect ar fi sa pleci de la faptul ca radicalul este pozitiv, deci x>0. Dupa ridici la patrat si obtii 4=x^2, deco x= +2 sau -2, cum x>0, rezulta ca singura solutie posibila este +2.
Dar daca nu pui conditii de existenta si te intorci in ecuatie si verifici, dai impresia ca nu intelegi notiunea.

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca ai ecuatie in care exista un radical, separi termenii fara radical intr-o parte a egalului, radicalul in cealalta parte. Ridici la puterea a 2-a ecuaria, adica fiecare termen, sper ca intelegi! Asa scapi de radical. Apoi aduci toti termenii in stanga egalului si rezolvi ecuatia (este formula).E formula pentru ecuatia de gradul 2.
Obtii 2 rezultate, le verifici in ecuatia initiala cu radical.Care se potriveste.
Bafta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Tocmai asta spuneam si eu. La o ecuatie de gradul 2 obtii 2 solutii.Cum ai zis :una cu +, alta cu -.Desigur ca cea cu + ar fi valabila, altfel intri in zona 'imaginarelor". Si ai precizat bine, in alt fel ca numai cea cu '+' este valabila. Poate formulatea ta este mai buna.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Obtii 2 rezultate, le verifici in ecuatia initiala cu radical.Care se potriveste."
Daca faci chestia asta exista sanse mari sa fii depunctat pe motiv ca nu intelegi conceptul de radical. In mod normal ar trebui sa pleci de la faptul ca radicalul este mereu pozitiv, deci sa pui conditii de existenta.
Adica daca ai √4=x si sa presupunem ca nu vezi de la o posta ca x=2, corect ar fi sa pleci de la faptul ca radicalul este pozitiv, deci x>0. Dupa ridici la patrat si obtii 4=x^2, deco x= +2 sau -2, cum x>0, rezulta ca singura solutie posibila este +2.
Dar daca nu pui conditii de existenta si te intorci in ecuatie si verifici, dai impresia ca nu intelegi notiunea.