| lascar13 a întrebat:

ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg cum pot rezolva probleme la chimie? Maine dau test si deja am un 4, poate niste pasi sau ce va rog dau funda si raman recunoscator

Răspuns Câştigător
| Reiko a răspuns:

Eu sunt in clasa a 7-a in primul an de chimie. Nu e foarte greu sa le rezolvi : 1. Citeste cu atentie textul problemei 2. Scrieti datele pe caiet 3. Scrie teoremele ( la clasa a 7-a c=md/m solutie x 100, m solutie=md+mapa, c= md/ md+mapa x 100) si vezi ce teorema poti aplica in functie de ce iti cere problema. N-ai zis in ce clasa esti dar o sa-ti dau exemplu o problema de a 7-a caci altfel nu pot : md=20g, mapa=40g, m solutie=? c=? Rezolvare : m solutie=md+mapa => m solutie= 60g dar c=md/mersi x 100 => c= 20g/60g x 100 = 200/6=33,(3)=33,3 %. Asta e o problema simpla dar pot fi si mai complicate : ms1=600g, c=40%, mapa scos = 200g, X=m apa adaugata, md adaugat= 50 g, c2=25%. Aflati X =? Din moment ce nu te descurci cu problemele am presupus ca esti in clasa a 7-a in primul an de chimie, daca nu este asa n-am cum sa te ajut. Daca esti in clasa a 7-a incearca sa rezolvi singur problema care ti-am dat-o. Daca o faci esti pregatit de lucrare. ( nu te speria, e o problema de dificultate medie, nu-i cine stie ce complicata ) Iti dau cateva indicatii : afla md, afla ms2, inlocuieste in mdscos si afla md2, dupa inlocuieste ce stii in c2 si va trebui sa-ti dea c2=md2/ms2 x 100 ( unde ms2 trebuie sa-ti dea 450 + X si md2=210 dar astea le afli doar prin calcule ) Rezultatul final va fi X=390 dar trebuie sa ajungi singur la el prin operatii. Ti-am dat niste indicatii ca sa vezi la ce rezultate trebuie sa ajungi dar ca sa le obtii aplica formulele) Repet, daca nu esti in clasa a 7-a imi pare rau ca nu te-am putut ajuta, daca esti intr-a 7-a rezolva problema singur si mult succes la test.

| lascar13 explică (pentru Reiko):

Asa e am uitat sa spun in ce clasa sunt, sunt clasa a 8-a dar sincer sa fiu chiar si ce ai facut tu imi pare greu nu-mi mai amintesc nimic din clasa a 7-a si nici caietul nul mai am

1 răspuns: