| DownTheStairs a întrebat:

Am si eu o intrebare la chimie... Maine dau teza si am cautat pe net ceva exercitii sa fac in plus sa fiu sigura ca ma voi descurca maine si am dat peste o problema de care nu sunt sigura ca am inteles cum se face : Care este masa unei molecule de amoniac (NH3)? Ma puteti ajuta cu niste indicatii? Nu vreau sa imi rezolvati problema, vreau sa imi expicati pasii de rezolvare. E foarte bine daca puteti sa imi spuneti cum se face in general... Va multumesc mult!

6 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Legat de intrebarea ta, incearca sa revezi niste exemple legate de numarul lui Avogadro, si o sa vezi ca te vei descurca. Sper ca ai stiut la teza. Bafta!

| DEBrown a răspuns:

Faci masa molara, 14 de la azot, adunat cu 3 de la hidrogen, rezulta 17.

| marinaa9 a răspuns:

Sper sa fie corect chiar daca sunt in clasa a 8 si n-am facut chimie de a 9
O sa ai nevoie de un tabel periodic( sau cred ca-ti va da profesoara masa atomica a fiecarui element
Masa atomic a azotului (n) este egala cu 14 iar cea a hidrogenului (H) este 1
deci masa moleculara a NH3 (amoniac este =! 4 + 381 (caci ai 3 moli de hidrogen, sunt indicati in dreapta simbolului chimic.
Deci 17 sunt grame de NH3 intr-un mol de NH3.

| DownTheStairs explică (pentru marinaa9):

Asa am incercat si eu, doar ca aveam si barem si raspunsul corect ar trebui sa fie 2, 8229 x 10 la puterea -22. Am incercat si cu nr. lui Avogadro si tot nu a iesit...

| DownTheStairs explică (pentru DownTheStairs):

E 2,8229 x 10 la puterea -23, m-am incurcat.

| Feliciaaaaaaaaaa a răspuns:

Hey. salut. nu stiu daca e corect.dar eu stiu ca se rezolva in felul urmator.
1) aflam masa atomica relativa atomului de N
2) Aflam masa atomului de H si imultim cu 3 deoarece in formula avem 3 atomi.
3)Adunam masa atomica relativa a N si a H3. si in rezultat avem masa moleculara relativa a moleculei de NH3