| David6101 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de lupte libere si am inteles ca iti trebuie multa forta, ceva ce nu prea am sad. Imi puteti spune niste exercitii care ma vor ajuta sa imi dezvolt forta? (nu neeapart si masa)

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Greutati mici, multe repetari, la sala cu tine! Ai acolo o gramada de aparate la care sa lucrezi! Daca faci cu greutati mari bineinteles ca nu poti face multe repetari, alea-s pentru masa, daca faci cu greutati mici dar faci multe repetari atunci faci forta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru RB26DETT):

Serios? Cu multe repetari faci forta?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| RB26DETT a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca nu ma cunosti, de ce dai cu batul in balta? Zi-mi tu geniule, cum faci forta? Ca 5 repetari cu greutati mari sunt pentru masa! Geniule! Ma copile, tu stii cu cine vorbesti? Am un prieten ce face sala de 3 ani, tot asa pentru masa, face cateva repetari cu greutati mari, la forta nu ma ia, nu am facut sala deloc dar na, am stat la tara foarte mult timp si acolo daca esti om gospodar faci forta! Am ridicat o casa impreuna cu tatal meu laughing tu ce ai facut la viata ta? ai ridicat 80 de kg de 5 ori si cam atat... trist. sa stai sa plimbi fiarele cand poti face ceva productiv ce te ajuta mult mai mult! La ce te ajuta pe tine masa de exemplu? dita mai matahala dar unu de la tara care lucreaza la padure te face de ras cand ti-e lumea mai draga! Acum inteleg, hobby dar totusi, eu unul as face forta daca m-as apuca, esti genul omului care si-ar pune toba sport, eleron, body kit si alte alea pe masina si dupa sa te dai mare cu ea dar sub capota sa ai un motor ca vai de el... din nou, trist! Stai calm, nu ma cunosti, daca ma cunosteai da, dar asa? Asa pot spune si eu despre tine ca ai 5 ani dar uite ca habar n-am cum te mai cheama, multi isi pun numere la sfarsitul user name-ului dar alea nu au importanta la majoritatea userilor!
Asa ca pentru tine, frecventez categoria auto & moto, tehnologie si telefonie, sa-ti dai seama cam pe unde ma incadrez, dupa care te las pe tine sa gandestiwinking data viitoare cand discuti cu cineva, discuta inainte cu acel cineva sa dai informatii adevarate despre el! Asa pot si eu sa dau cu presupusul si ce am rezolvat? Comportament de copil, asta am vazut cand ti-am citit raspunsul. uneori ma gandesc cum poti ajunge atat de sus cu un asemenea caracter si comportament. chiar sunt atat de multi ca tine pe site-ul asta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RB26DETT):

Pentru masa : 8-10 repetari. Sub 5 repetari pentru forta.

Eu particip la concursuri de forta si "intamplator" stiu ce vorbesc.

Vino la Tiger Classic sa ne arati ce forta ai facut tu cu repetari multe si greutati de domnisoara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RB26DETT):

P.s. : ma bucur ca prietenul tau face sala de 3 ani, eu fac de aproximativ 10 si am 28 de ani.

Si eu fac doar antrenament de forta, nu de masa, pentru ca ma intereseaza concret pentru concursuri. Prea multa masa musculara nu ma avantajeaza, ca-mi pierd categoria la concurs, unde si-asa sunt pe limita la cantar.

| Cosmin86 a răspuns:

Http://www.getfit.ro/......serie.html

Deci: MAXIM 5 repetari cu greutati mari.

Poti sa faci si serii de 1 repetare, serii maximale se numesc.