| danilaradu a întrebat:

Anul acesta am terminat clasa a 8a si doresc sa urmez liceul " Colegiul National Emil Racovita " Iasi la matematica informatica. Ar fi o problema :eu pana acum nu am facut informatica la scoala (am lucrat doar word). Stiti cumva daca se ia materia de la zero? Ce se invata in clasa a 9a?

Răspuns Câştigător
| AlexC a răspuns:

La Mate-Info se face informatica-programatica in Pascal sau C++, depinde ce alege profesorul. Deci nu conteaza, asemenea lucruri nu le faci la scoala generala, in afara de algoritmi(sunt extrem de usori).
Se mai face si T.I.C, lucruri elementare despre calculator, cum se aprinde, cum se dezrhiveaza, cum se creeaza un shortcut, etc.
In 2 aniu de zile nu am facut decat 3 ore de TIC, am invatat doar cum se masoara memoria (despre octeti) si sum se "traduce" in sistem binar. E foarte usor, profesorul a renuntat la ora ca sa facem mai multa informatica.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se ia materia de la 0 eu am un prt care acum e cls a 10 la mate info Liviu Rebreanu si a luat materia de la 0 fiindca nici el nu a facut informatica.
P.S Nu iti recomand mate-info decat daca sti mate din greu, prt meu a ramas pe vara la mate si sunt ore extrem repet extrem de grele.Dar tu faci cum vrei sau poti lua sfatul meu in considerare.