| mysql123 a întrebat:

Salutare! Voi trece in clasa a VIII-a anul acesta asa ca incerc sa ma orientez spre un liceu. Invatand programare de mic, ma orientez spre matematica-informatica ( Timisoara ) si as vrea sa cer parerea in legatura cu nivelul a doua licee.

Personal, sunt tentat sa aleg intre Liceul Teoretic Grigore Moisil si Colegiul Constantin Diaconovici-Loga, problema este ca nu stiu care ar fi mai bun pentru a-mi creste "knowledge-ul" in ceea ce ma intereseaza, si anume, informatica.

Nu stiu la ce nivel este Timisoara. ( Am prieteni prin tara si respectivii mi-au povestit cum este la ei, spre exemplu, in Iasi, am inteles ca elevii de la liceul respectiv, profilul matematica-informatica au primit din partea scolii licente pentru 'JetBrains' si mi se pare uluitor. )

Asa ca as aprecia, daca ati fost, sau sunteti, sau stiti cum functioneaza, la unul din aceste doua licee, pe profilul mentionat, sa-mi spuneti in ce circumstante se invata informatica.

( Tin sa mentionez ca aceasta nesiguranta pentru "invat" in general se trage din faptul ca eu la scoala mea nu am profesori carora sa le pasa si nu invatam nimic ( totusi se cere laughing ). Daca nu eram autodidact, nu stiu cum treceam prin scoala. Nu am mai facut matematica intrucat sa invat ceva de vreo 2 ani... )

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E de apreciat dedicarea ta.Sa stii ca de obicei se organizeaza targul liceelor, prin primavara, unde fiecare institutie are un cort dedicat, cu elevi si poate chiar profesori reprezentanti care iti vor raspunde la orice fel de intrebari.Merita sa mergi daca ai posibilitatea.

De internship si/sau burse vei avea parte inclusiv la facultate.Deci posibilitatea cu Iasi nu e batuta in cuie.

Orice alegi, succes!

| mysql123 explică (pentru dullcat):

Iti multumesc frumos!

| Mamaligacubranza08 a răspuns:

Salut! anul acesta voi trece in clasa a noua la liceul pedagogic, dar clasele 1-8 le-am facut la moisil si am cativa prieteni la liceu. Din lucrurile pe care le stiu, nu sunt clase destule, asa ca in a 9 a va trebui sa te plimbi prin tot liceul ca sa intri in clasa unor elevi care au in acel moment ore de sport sau info. In liceu este totul nou si laboratorul de informatica e asa de fain! Singura mea problema e ca au doar o singura baie in tot liceul. Am auzit ca in clasa a 12 a faci 6 ore de informatica pe săptămână, iar cand termini liceul primești o diploma pentru a deveni it-ist, deoarece in moisil faci mai multe programe decat in celelalte licee. Ai multe excursii si in a 9 a inveti toata materia de la capat, ok, unii profesori se asteapta sa fi bun la toate.