| CelebraAnonima a întrebat:

Ce părere aveti despre reîncarnare? Credeți in asa ceva?

30 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Eu cred ca spiritul se reincarneaza. nu stiu de cate ori dar sunt sigur de acest lucru. nu ma intereseaza ce cred unii dar am dreptate 100%

| Ionut621 a răspuns:

Da cred. Profa de engleza ne-a adus acum 1 an un documentar in engleza despre reincarnare si erau poze cu oameni morti care seama leit cu oameni generatia urmatoare. Si era un om care povestea despre cum a visat ca se plimba cu grenada in mana in timpul primului razboi mondial. Acum nu stiu cat e % adevarat, fiecare are pareri diferite.
Si reincarnarea nu inseamna sa nu crezi in Dumnezeu, poate Dumnezeu a facut acest lucru ca noi sa nu ne despartim de planeta asta niciodata si de El(uni oameni spun ca mergem in rai dar nu cred acest lucru cu raiul).

| ALGator a răspuns:

Funcționează 100% mai ales dacă nu mergi la crematoriu. Prima generație reincarnata va fi un clan de viermi. Apoi broaștele, insectivorele, păsările, vor minca viermii. Atomii tai nu vor rămâne nefolosititi. Gindurile tale vor dăinui și ele pe TPU. O să ți pese?

| Volsvagan70 a răspuns:

Nu.

| Deaad a răspuns:

Nu cred in reincarnare.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este ca si despre extraterestri.Ii doare pe ei undeva ca niste salbatici de la marginea universului cred sau nu in existenta lor.
Biserica a intarziat evolutia omenirii din punct de vedere spiritual cu 2000 de ani.In loc sa evoluam am luat-o inapoi, acum suntem la paritate cu ramele.
"Crezi si vei fi mantuit."
Gandacii deja sunt mai evoluati.
Si da, sunt convins de reincarnare.In regresie hipnotica unii isi aduc aminte de intamplari din alte epoci, sau si mai interesant de pe alte planete.
Cauta ceva documentare cu Dolores Cannon.

| untu a răspuns:

In opinia mea nu cred! Daca exista reincarnare, nu ar mai exista inviere! http://www.sfaturiortodoxe.ro/reincarnare.htm
-http://www.cuvantul-ortodox.ro/......-inselari/
-

| Holiday a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din ce am citit, sufletul, pentru a supravietui, are nevoie de un organism viu. Odata ce organismul cedeaza (moarte fizica) sufletul se desprinde de el si dupa o perioada de timp sufletul se reincarneaza intr-un trup nou.

| Jsjshsj a răspuns:

Reincarnarea e ceva credibil atunci cand nu ai terminat liceul.

| Jsjshsj a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Destept rau, 100%.

| GlowingShadow a răspuns:

Nu cred.
Sunt convins ca suntem niste fiinte biologice obisnuite in ceea ce priveste viata in general pe Pamant. De alte forme oricum nu stim. Apoi, e problema cu spiritul care nu exista, asa ca n-are ce sa faca excursii dintr-un trup in altul.
Popoarele crestine au inventat viata de dupa moarte (ce aiurea suna...), lumea de dincolo (povesti cu fantome, spirite), alte culturi au inventat povestea cu reincarnarea. Eu cred ca povestile astea sunt mai mult un ajutor psihic pentru unii, ca sa poata procesa intr-un fel tragedia mortii.

| Jsjshsj a răspuns (pentru ALGator):

In sfarsit un om deschis la minte.

| Luizaaa a răspuns:

Citeste aici: http://www.descopera.ro/......eincarnare
Biblia sustine ca exista reincarnarea. Dar nu stiu, depinde de tine daca crezi in asa ceva. Sanatate!

| RAY a răspuns:

Orice om rational nu crede in asa ceva

| RAY a răspuns (pentru Luizaaa):

Dar s-a dovedit ca cei care erau hipnotizati de fapt isi imaginau acele povesti impinsi de la spate de cel care le hipnotiza asa zisa autosugestie https://www.youtube.com/watch?v=cZcM0Eecyh8

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Jsjshsj):

Sa stii ca la faza asta sunt prea detept. Spirit, suflet, constiinta sau cum se mai numeste e acelasi lucru. Sa nu crezi ca ai doar o viata pentru ca nu e adevarat. Cine ne-a creat nu ne lasa doar o viata ca vrei tu

| T0T a răspuns:

E o prostie să crezi în reîncarnare ca în ceva încurajator. Mi-e lene să argumentez de ce.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru T0T):

Si mie mi-e lene sa vad incuiati la minte ca tine. Sunt multe cazuri de oameni care au vazut viata de apoi fiind in coma dar si-au revenit. Altii chiar cred ca l-au vazut pe dumnezeu dar din punctul meu de vedere e o blasfemie la adresa celor care ne-au creat si ne-au dat posibilitatea aceasta de reincarnare. Crede-ma corpul moare dar cum spuneam mai sus spiritul nu moare asa usor poate chiar niciodata ala se reincarneaza

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Sa știi ca daca am crede toți de pe pe Pamant in reincarnare omul nu ar mai distruge planeta cum o distruge acum pentru ca știe ca se va reîntoarce in ea.

| AllEyezOnMe a răspuns:

Nup.

| T0T a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

În pragul morții creierul nefiind într-o stare foarte bună, halucinează. Sunt și ăia care își ucid copiii că îl văd pe satana în ei, să fim serioși.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Omul ar trebui să facă ceva și din propria moralitate fără să se gândească doar la el însuși.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru T0T):

Ce zici de oamenii care-si amintesc momente din viata anterioara ba au fost cazuri cu lux de amanunte. Daca nu crezi sunt doua povestiri pe internet foarte reale fara minciuni si nu sunt singurii. Tu crezi ca acesti creatori ai nostri sunt asa amatori si vrei sa spui ca avem o singura viata? mai gandeste-te

| T0T a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Ia detaliază despre acești creatori. Pe ei cine i-a creeat?
Cât despre aceste amintiri ce te face să crezi că nu sunt șarlatanii?
Noi când ne naștem moștenim un anumit cod genetic de la părinții noștri(nu de la altcineva) care ne amprentează cea mai mare parte a personalității. Aceste lucruri fiind spuse e imposibil să capeți o anume personalitate de la altcineva(cu atât mai mult de la un om mort care nu are nicio treabă cu neamul tău). Chiar și așa personalitatea nu o să o moștenești de la străbunic decât într-o parte infimă. Deci dacă ar exista reîncarnare te-ai reîncarna fără personalitatea pe care o aveai și fără amintiri(cei care spun că au acele amintiri le-au pierdut la un moment dat). Deci cu ce te încântă reîncarnarea și ce relevanță are aceasta dacă te naști altcineva cum te-ai fi născut pentru prima oară? Nu are absolut niciun fel de relevanță. De exemplu dacă tu ai trăit acum 60 de ani altundeva fii convins că acel om era cu totul altcineva, nu erai nici pe departe tu. Un om care își pierde amintirile și personalitatea e un om mort deci asta nu face nicio diferență în a te reîncarna și a se naște altcineva în locul tău deci nu te poate mângâia cu nimic. Mai plauzibil ar fi să zici că există spirite dacă vrei să fii înduioșat de ceva. Și asta ar explica acele amintiri.

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Daca ar avea conștiința reincarnării, lumea ar dezvolta iubire pentru natura pe care cea mai mare parte nu o are considerand ca sfârșitul este moartea iar Pământul nu are nicio importanta.Si in cazul asta omul se gândește numai la el, fiind subiectiv extrem.

Cu toate astea resping reincarnarea dar o consider o credință mult mai benefica decât otrava de creștinism.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Deaad):

Daca lumea considera ca moartea este sfarsitul atunci de ce fac copii daca spui ca omul se gandeste numai la el si pamantul nu are nici o importanta. De ce isi bat joc daca lasa copii in urma? unii sunt prea cretini din cauza asta fac ce fac sau nebunia dupa bani. Crestinismul nu invata lumea de rau doar cei imbracati in negru fac de rusine religia aceea. Nu poti sa zici ca e otrava cu toate ca au multe minciuni acolo dar otrava e in religia musulmana nu in crestinism

| Deaad a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Fac copii datorita instinctului de supraviețuire a speciei, a perpetuării speciei.
Multi nu vor, dar sunt influentati de familie; oricum asta e alta problema.

Ma leg de creștinism pentru ca este religia care domina planeta si unul dintre cele mai importante evenimente din istoria omului e apariția, dezvoltarea si afirmarea creștinismului pe scara globala.

Conștiința de vina permanenta pe care o ai in crestinism te roade de viață ca o boala fara leac care îți paralizează mintea.Si nu vorbesc despre ce se crede ca e creștinismul acum, doar o obișnuință, devenind doar o tradiție, ci crestinismul autentic, așa cum este prezentat de Biblie.Pentru ca majoritatea oamenilor care se cred creștini astăzi,nu sunt.

In comparație cu religiile păgâne(care apropo,credeau in reincarnare) unde nu exist constiinta permanenta a vinei,crestinismul si toate religiile abrahamice sunt niste ineptii, otrava pentru mintea omului, desert sufletesc(oricum de acolo si provine) si nenorociri aduse istoriei.
Si de unde știi tu ca, creștinismul te învăța lavine? Ce e binele?
In vechile religii existau si alte virtuți, chiar opuse virtuților pe care le crezi bune tu in crestinism.

Si nu pricep ce treaba ai de imi dai coment si ii iei apărarea creștinismului când nu e religia ta si crezi in reincarnare.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Deaad):

Nu confunda religia cu ce cred eu. Sunt nascut crestin ortodox dar asta nu inseamna ca mai cred in dumnezeu. In nici un caz nu mai cred in el dar cred in reincarnare si nu ca o spun paganii ci pentru ca eu chiar cred in ea. Iar asta cum ca oamenii fac copii datorita cazurilor enumerate de tine dar daca tot fac copii de ce sunt pusi pe distrugere? de ce distrug planeta ce lasa mostenire copiilor?
mesaj ti-am dat pentru cateva vorbe din comentariul tau ce mi se par aiurea din punctul meu de vedere nu conteaza ca nu era adresat mie. chiar nu inteleg de ce implici religia la intrebarea asta crezi ca toti paganii cred in reincarnare sau ca toti crestinii nu cred in ea? sa fim seriosi religia nu trebuia implicata aici

| kingersome a răspuns:

Cred, si mai cred ca oamenii reincarnati isi aduc aminte doar ultimele momente din viata lor precedenta.