| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre reincarnare?

23 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Bro,

Părerea mea că, pentru unii "reîncarnarea" reprezintă singura cale de a se amăgi sau că pentru ei "iadul" - nu există...chiar având iluzia încarnării sufletului; motiv pentru care nu ar concepe ca reîncarnarea - să nu existe.

| Hombre a răspuns:

Mai Bro te-ai plictisit asa rau de pui asemenea intrebare sau ai dat in mintea copiilor?

| Vizitiul a răspuns:

Mda. Banuiesc ca exista ceva dupa moarte, dar nu se stie nimic concret, pentru ca nu s-a intors nimeni cu dovezi obiective. Deocamdata acest subiect este musamalizat de tainicie, iar eu sunt satul sa-mi antrenez imaginatia, nestiind nimic exact despre acest procedeu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu cred in reincarnare, nu accept teoriile budistilor ci accept teoriile crestinismului.Eu totusi cred in viata de apoi, la o stare negativa sau pozitiva dupa moarte, la ceva, dar nu in reincarnare intr-un animal sau altceva si sa avem o noua viata. Mi se pare inventata.

| Parintele a răspuns:

Nu cred in asa ceva. Mi se pare o prostie mistica.

| danut a răspuns:

Aceasta este prima minciuna spusa pe pamant de Satana, Evei.
Geneza 3, 4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotãrât, cã nu veti muri.
Reincarnarea face parte integranta din spiritism, credinta in Dracu (Satana) impreuna cu Radestezia, Levitatia, Hipnoza, Telepatia,. Bioenergia si tot ce tine de Stiintele Oculte sau mai nou Fenomene Paranormale. Aceste aspecte se regasesc si in Religile de sorginte Brahmano-Hinduse (Indiene, Tailandeze, Japoneze, Vietnameze si tot ce se gaseste prin zona), se mai pot adauga aplicatiile sau credintele braziliene Voodo, inclusiv catolicismul americo-latin.

| zorialbi a răspuns:

Nu exista reincarnare, dupa moarte ajungem la judecata si mergem direct ori in rai ori in iad.

| cornculapte a răspuns:

Um, pai ceva tot exista dupa moarte. Nu cred ca dispari pur si simplu in neant.
Tu esti personajul principal in tot ce vezi, in tot ce traiesti, in viata ta mai exact. Intotdeauna vei fi TU, un personaj principal, doar ca alta personalitate, alt caracter, alte amintiri, alta figura. Deci dupa ce mori, tot trebuie sa revii cumva.

| moodyblues a răspuns:

Sa murim mai intai si dupa aia vom afla.nu gasim vreun raspuns plauzibil pana cand nu ne terminam viata

| AndutzaAndu a răspuns:

Nu cred că există reîncarnare, pentru că, aşa cum a zis şi @Dany, nu există dovezi concrete la aşa ceva.

| darrio2007 a răspuns:

Exista doar in mintea unora.Nu exista dovezi asa-zis palpabile despre asa ceva.

| lilboutique a răspuns:

Este o prostie, nu exista reincarnare. reincarnarea inseamna ca sufletul unui om revine mai multor pesoane, de ex eu intr-o viata trecuta am fost altcineva, acum cineva, peste cine stie cati ani alta persoana. Dar nu exista asa ceva, intr-adevar viata de dupa moarte exista dar asta este alta poveste.

| medex3 a răspuns:

Prima data citisem reincarcarehee hee

hmm. O parere straight face. Sincer : nimic

| annie_9752 a răspuns:

Sunt total impotriva acestei idei.Ma indoiesc sincer ca este ceva care sa dovedeasca existenta acestui fenomen! Omul, dupa ce moare, moare si gata; nu mai aude, nu mai vede, nu mai simte.

Asta e parerea mea! O zi buna!

| dorincosti a răspuns:

Nu Exista Asa Ceva!

| spiga92 a răspuns:

Stai sa ajunga OTV prin rai. o sa aflam totul despre reincarnare.sa fac dan diaconescu o investigatie sa se faca 400 de episoade...

| bygbrother274 a răspuns:

Nu exixta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@no name
De fapt, reincarnarea nu presupune neaparat lucrul acesta. Reincarnarea inseamna ca sufletul, dupa ce a parasit un anumit trup imediat ce acesta a decedat, rataceste ceva timp in neant (ceva timp poate insemna si 1000 de ani, dar ce inseamna asta in raport cu eternitatea?) si se intoarce in alt trup. Durata dupa care acesta se reintoarce pe Pamant e direct proportionala cu durata vietii duse de trupul precedent, deci un suflet de copil s-ar intoarce in cateva zeci de ani, in timp ce un suflet de batran s-ar intoarce in cateva sute de ani. Ce se intampla? Se spune ca o persoana al carei suflet a trecut deja prin mai multe trupuri are o capacitate mai mare intelectuala si o sansa mai mare de a atinge Adevarul, bazandu-se pe experienta sufletului in celelalte trupuri. Astfel, ne putem da seama si de ce unele persoane sufera de o deficienta intelectuala inca din nastere si altora le merge mintea pana la stadiul de geniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu m-am plictisit. Vreau sa aud si eu parerile voastre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte buna.in fiecare an tai porcul la craciun si el se reincarneaza primavara in unul mai mic.cu bani, la targ, bineinteles. ce face banul in ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io o sa incerc sa ma reincarnez in ceva mai frumos, ca acum, sunt cam uratel.asta-i cea ma reusita fotografie a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca

| Raluca7761 a răspuns:

Eu una nu cred in reincarnare,dar mi-a povestit o vara,despre un Sfant care era reincarnat intr-un preot, iar cand a murit preotul, pe cer scria numele sfantului.In timul vietii, preotul a facut multe minuni.
P.S Era o carte despre acest preot si minunile sale.
Mi se pare o prostie.adica acum 30 de ani, poate eram fluture?