| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
Copiii din ziua de azi au nevoie de mai multa disciplina? Astept parerile voastre. happy
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Da,dar parintii sunt prea lenesi sau prea ocupati cu slujba lor de 2 lei sa le mai dea atentie,asta cred ca e problema secolului.
Copilul creste singur in fata calculatorului,in loc sa se dezvolte normal.
De asemenea,daca parintii nu au timp sa-i acorde copilului sa vada ce ii place sa faca,sa-l indrume,sa-l dea la un sport,sa-l invete sa citeasca,sa-l invete valoarea banilor de mic s-a.m.d,e destul de probabil ca acel copil sa creasca intr-un mediu fara reguli,sa incerce tigari,alcool,droguri de toate felurile, sa comita infractiuni, sa fure, sa insele.
Creste fara atentie, nu are un model, pentru ca modelele din ziua de azi sunt inexistente.Modelele de azi sunt Dani Mocanu si Lino Golden sau ala cum il cheama de e acum peste tot la tv si il pupa toti undeva, nu conteaza. Daca au astfel de modele, o sa creada ca aia e viata, aia din clipuri.Nu citesc, stau pe tableta si se joaca fornite si injura de la 4 ani, au acces la pornografie de la 8 si viata lor inseamna indoctrinare la scoala,teme acasa,mcdonalds,coca cola si manele=> o generatie de degenerati.
Si nu,nu aia e viata,viata e mult mai grea si mai complicata si nu o sa fie pregatiti cand o sa li se zica NU,sau cand o sa isi ia un pumn sau o palma,sau o sa-i loveasca o boala sau o sa fie tratati de sus de altii pentru ca sunt obisnuiti sa le fie tolerat orice comportament si se cred perfecti in bula lor minunata construita de parinti,care se va sparge rapid in contextul societatii de azi.
E o problema globala si solutii sunt putine printre care ar fi sa puna mana pe carti,sa citeasca,sa isi dezvolte abilitatile cat mai devreme,sa practice un sport,sa investe sa cheltuiasca bani,sa aiba grija de sanatate,sa stie cum sa vorbeasca cu altii si sa se comporte in societate,lucruri pe care nu-i invata nimeni pentru ca fiecare e prea ocupat cu bula lui si filmul lui.
Suntem defecti din fabrica,ne scot tot mai prosti, mai grasi si mai obedienti din scoli si lucrul asta va afecta mult lumea de maine, cand copiii astia vor creste si vor fi parlamentari, corporatisti, lideri, etc.Atunci o sa vedem efectele si eu cred ca deja se vad. Exista speranta,dar asta doar daca renuntam la instinctele primare si la tot felul de anomalii si aberatii promovate prin mass-media,filme,muzica,televizor,internet care ne fac sa uitam de valorile noastre umane si sa alergam dupa niste chestii fade,goale,fara substante, care ne distrug pe noi si pe cei apropiati.
Da, stiu ca am scris cam mult, dar asa vad eu lucrurile momentan si sper sa se schimbe, incerc sa fiu optimist, dar e greu in lumea de azi.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unii da, altii nu. La fel ca in alte timpuri.

| CostinAlamariu a răspuns:

De foarte multa disciplina chiar

| Zuzu1991 a răspuns:

Lal, NU
asta e o intrebare pusa la flama? adica vrei sa ne provoci?
si mai dai si funda unui raspuns care a spus "da" cu toate ca raspunsul corect este...

NU, DE UNDE AI SCOS-O?!?

INTOTDEAUNA copii au avut nevoie de mai multa disciplina decat au primit, doar, ca, cica, ca in ziua de azi cica, ca nu mai ai voie sa ii bati (care era principala "solutie" de disciplinare) insa nu inseamna ca, copii batuti deveneau disciplinati, dimpotriva, puteau deveni mult mai rai, sau ca nici in ziua de azi nu sunt batuti

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Da, deoarece aceștia s-au născut în "democrație" și cred ca pot face ce vor cum vor și oricând vor. Trebuie educați puțin mai aspru ca să înțeleaga niște limite și că pot să facă unele chestii atât timp cât nu deranjează persoana de lângă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| mihaela000ela a răspuns:

De atentie si comunicare.

| Gusticel a răspuns:

Eu cred ca sunt mai disciplinati decat copiii din trecut. Deci nu.

| Iamlolanoah720 a răspuns:

Da sunt de acord