| gago a întrebat:

De ceva timp tot incerc sa imi dau seama de ce EU sunt EU ...adica,de ce eu sunt in mine? de ce nu sunt alta persoana? As vrea sa dezbatem acest subiect si Biblic si stiintific deoarece mi se pare foarte interesant. Pace!

17 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Salut, din punct de vedere psihologic, tu esti o suma de procese si fenomene cognitive. Toate aceste rezultate ale mintii tale creeaza sentiemntul ca TU esti. De ce tu esti atat de unic, de ce tu esti TU si nimeni altcineva, e pentru ca TU esti un rezultat de mecanisme mentale care opereaza cu informatii unice. Fiind constient de tine, sau mai degraba putand fi constient de tine, e ceva extraordinar. Faptul ca noi suntem suflete (asa cum spun credintele crestine) nu este demonstrat din punct de vedere psihologic, mintea noastra putand fi observabila, interpretabila si chiar anticipata, ceea ce denota ca functionam pe baza unor operatii logice. Astfel se explica si faptul ca omul are tendinte animalice, rudimentare si de aici si "raul" din lume. Daca am fi suflete, asa ceva nu ar putea exista. De fapt, sufletul, in miturile care nu au fost alterate atat de tare precum religiile exoterice, are o alta conotatie.

| gago explică (pentru suffarstar):

Foarte interesant! Dar eu as vrea sa stiu in special de ce sunt constient ca eu sunt eu...adica, procesele si fenomenele cognitive cum pot sa imi dea mie starea asta? sa ma vad eu? ...pfff..ce greu este de explicat

| suffarstar a răspuns (pentru gago):

Sa fiu sincer, nu stiu exact sa iti explic pentru ca nu am studiat psihologia cu de-amanuntul. Un psiholog iti poate spune exact. Ne putem ajuta de starea de vis pentru gasi unele urme de raspuns, ca sa zic asa. Tu cand visezi nu esti constient, e clar asta. Poti fi constient, dar astea sunt stari aparte, si nu esti constient in totalitate. Desi pare absurd, tu, in starea de vis, tot mai gandesti. Sau mai bine zis, se gandeste. Visul nu e altceva decat un sir neintrerupt de ganduri. De ce ne amintim unele visuri si unele nu? Din acelasi motiv din care nu ne amintim tot ceea ce gandim in starea de vegheci doar extrem de putin. Se pare ca exista o atentie sau ceva ce genereaza atentie. Aceasta atentie creeaza constienta. In vis, acea atentie este aproape inexistenta, cu toate astea, unele ganduri ce se perinda prin mintea ta iti capteaza totusi atentia. Astfel apare visul de care tu iti amintesti de dimineata. Nu stiu exact ce anume genereaza acea atentie, am sa o iau logic si am sa ma gandesc, sa mai caut si eu informatii. Apropos, samanii aveau un adevarat cult al somnului si al visului. Daca doresti, citeste "Arta visatului" de Carlos Castaneda.

| gago explică (pentru suffarstar):

Ok,ma voi interesa de cartea lui Carlos Castaneda.Te astept cu informatii noi in legatura cu subiectul acesta.Multumesc mult de timpul acordat!

| Kanpeki a răspuns:

Plot twist : de cand esti sub impresia ca tu esti tu?

Acum serios, teoria reincarnarii mi se pare cea mai plauzibila. Adica, totul depinde de cum ai fost in viata anterioara. Nu cred ca dupa moarte totul se termina. In natura intotdeauna exista un ciclu continuu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kanpeki):

Ciclul despre care vorbesti se refera la aparitia altor indivizi si disparitia celor actuali si nu la reciclarea aceluias individ sub diferite forme. Acum, ca tu iti doresti sa existe reincarnarea pentru ca nu iti poti accepta conditia efemera, e cu totul alta problema. Dar asta nu inseamna ca ti s-ar parea ceva mai mult sau mai putin plauzibil, inseamna doar ca te agati de o speranta a carei posibilitate sa existe este de 0. 00000001 %.

| gago explică (pentru Kanpeki):

Da, m-am gandit si eu la asta thinking interesant lucru... ma gandeam ca in momentul in care eu mor, ma voi reincarna intr-un alt om si nu voi stii niciodata ca am fost eu, aici, acum. thinking Nu am inteles intrebarea de la plot twist ...detaliaza te rog

| Kanpeki a răspuns (pentru anonim_4396):

Reincarnarea inseamna procesul in care sufletul isi schimba "gazda"(care poate fi si un obiect/animal) Sufletul nu are cum sa moara deci logic ca va avea un ciclu continuu.

| Kanpeki a răspuns (pentru gago):

Era o gluma. Daca nu ai urmarit anime-ul Bleach nu ai cum sa o intelegi. laughing
Pe scurt, in anime-ul asta e un personaj (negativ) care are o putere speciala: sa se joace cu perceptiile celor din jur. Adica ii face sa vada si sa creada ce vrea el pentru o perioada de timp (in lupta). Un fel de hipnoza. Era o scena in care alt personaj l-a injunghiat cu sabia pe Aizen dar de fapt asta credea doar el. In realitate l-a injunghiat pe un prieten de-al lui si falsul Aizen l-a intrebat "de cand esti sub impresia ca eu sunt eu? " Apoi hipnoza a disparut.

| gago explică (pentru Kanpeki):

Ok,am inteles, voi urmari acest anime, pare fain. Merci mult pentru raspunsurile tale!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kanpeki):

"prin" care si nu "in" care, ca nu vorbim in piata despre castraveti.

Serios? Obiect? Spune-mi un obiect posesor de suflet si eu imi schimb sexul instantaneu!

Exista vreun argument care sa sustina ca sufletul nu poate muri sau urmeaza sa-mi spui ca nou-nascutii sunt adusi de catre barza?

Cand am spus reciclarea aceluias individ la suflet ma refeream. Sau tu consideri ca te poti reincarna si intr-o rama sau melc? Pentruca incep sa cred ca tu esti capabil...

| Kanpeki a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de lectia de romana dar te rog scuteste-ma ca azi am avut o teza de 3 ore la romana si mi-a ajuns. laughing
Poate am exagerat eu cu obiectele dar in animale e posibil. Vrei sa zici ca ele nu au suflete, sau ce?

| Kanpeki a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh am uitat. Structura "pentru ca" este formata din doua cuvinte scrise separat nu legat. lol
(Ori dam lectii de romana ori nu mai dam?)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kanpeki):

Totusi, e o diferenta destul de mare intre a avea probleme cu tasta "space" si a nu stii cand trebuie folosite "prin" sau "in".

Ai omis totusi sa-mi explici faza cu sufletul si reincarnarea. Exista ceva cu ajutorul caruia sa-ti poti sustine afirmatia? Si nu ma refer la carti scrise de nebuni sau betivi dezorientati. Ultimul tip pe care l-am intrebat despre treaba asta, tot aici pe TPU, mi-a oferit niste carti de coafeze pe care i le daduse mama lui sau o vecina. Eu doresc demonstratii nu dejectii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kanpeki):

Aia spuneam, ca articolele din Libertatea nu ma intereseaza.

| Kanpeki a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e din Libertatea. straight face