| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. In opinia voastra, exista un adevar absolut? Daca da, de ce, si daca nu, de ce? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Amuzanta intrebarea ta.
Da, exista adevarul absolut.
Oricui iti va spune: "NU exista adevar absolut!", ii poti pune intrebarea: "Esti absolut sigur de lucrul asta?"...si daca iti raspunde: "Da!", poti sa il faci fara teama stupid, sau macar ilogic.
Adevarul relativ are ca baza o realitate partiala, trecuta prin sita subiectivismului.
Adevarul absolut, implica cunoasterea totala a realitatii, a intregului univers, a inceputului, prezentului si viitorului sau, precum si pozitia fiecarui atom din el. Atunci, vei cunoaste adevarul absolut cu privire la orice.
Realitatea si universul fiind complexe, (in link ai o poza a complexitatii):
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18805743/
...este imposibil sa fie cunoscute in detaliu de catre fiintele umane. Asta nu inseamna ca adevarul absolut nu exista, (doar ti-am spus trei randuri mai sus ce iti trebuie pentru a-l afla), doar ca noua, ca fiinte cu un creier limitat ne este imposibil sa il atingem.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca nu ar exista nici-un adevar absolut atunci afirmatia "Nu exista nici-un adevar absolut." ar fi un adevar absolut.

| Drake21 a răspuns (pentru Inferno):

Ai gasit solutia pentru adevarul absolut

| sierra1 a răspuns:

Adevărul (absolut) e că mâine va fi o nouă zi!

| doctorandus a răspuns:

Poate sau nu sa existe, in orice caz noi oamenii nu-l putem atinge.

| Hyperion7 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, consider că adevărul absolut nu exista.Fiecare are o parte din adevăr în funcție de cât poate înțelege.
Adică un țăran obișnuit se va limita la faptul că dacă îl supără pe Dumnezeu, va da distrugeri, in timp ce un orășean va spune că schimbările climatice sunt de vina.Cu toate că sunt două opinii diferite,într-o oarecare masura atât primul, cât și al doilea au dreptate.
Acum, oare exista acest adevăr? Cine îl deține? De ce există acest adevăr? Și, de fapt, de ce se promovează minciuna și nu adevărul?
1. Tind sa cred că prin adevăr, se poate înțelege o idee general acceptată de un grup de persoane(țăranii și orășenii)
2.Probabil că nimeni, fiind o idee general acceptata.
3.Adevarul exista probabil pentru a ne putea integra într-un grup social, daca nu acceptam adevărul, vom fi numiți mincinoși.
4.Probabil se promovează minciuna pentru a induce oamenii în eroare.
Acum, tragi tu concluzia.
big grin

| Drake21 a răspuns:

Tare intrebarea, exista doar ca noi oamenii suntem limitati, foarte putini au acces la adevarul absolut