| flavius97222 a întrebat:

Buna TPU in ultimul timp ma documentez foarte mult sa aflu efectele fumatului asuptra organismului uman cum reactioneaza el cand fumam ce efecte de aparare are si de ce nu toti fumatori fac cancer? ati stiut ca din toata populatia fumatorilor de 100% doar 20% fac cancer pe parcursul vietii de ce tin acesti factorii oare tin un pic si de genetica noastra? un doctor spunea ca nicotina cu cauzeaza cancerul doar il amplifica adica ingreuneaza sistemul imunitar sa distruga celulele canceroase din corpul nostru totusi de ce nu toti fumatori fac cancer as dori un raspuns cat mai clar daca se poate multumesc TPU toate cele bune oricum sa nu fumati dragii oameni chiar daca nu toti fumatori fac cancer sanatate numai binebig grin

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil ţine şi de rezistenţa, predispoziţia, alimentaţia, factorii de stres, stilul de viaţă...ai fiecăruia.

La fel de bine ai putea să te întrebi "de ce nefumătorii fac cancer?".

Cu cancer nu prea merge pe ghicite, loveşte cum îi vine, deşi...la câte E-uri mâncăm în ultimii ani, mi-e că pe majoritatea ne paşte (mai devreme sau mai târziu).

10 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Si pentru mine e un mister...totusi organismul e mult mai rezistent decat pare

| Mădă0611 a răspuns:

Probabil si alimentatia conteaza. Ma uitam intr-o zi la cireasa de pe tort si erau 2 tanti de muzica populara si 2 neni, bea o tanti de rupea, cica tuica arde colesterolul, si incepe sa povesteasca de oamenii de pe la tara, mai ales cei din trecut, cum beau alcool si fumau de pe la 14-16 ani si erau sanatosi, mureau pe la 80-90 de ani, de batranete; are dreptate, strabunicul meu era asa, cu tigara toata ziua, si a murit pe la 90 si ceva de ani. Conteaza si mediul, stresul incetineste sau opreste sistemul imunitar.

| OOOLEOOO a răspuns:

Depinde de alimentatie, activitatiile fizice, si gandirea (pozitiva/negativa).

Un om ce gandeste ca viata lui este un rahat total, mananca de 3-4 ori pe saptamana la fast-food, bea 1l de cola pe zi si sta toata ziua in fata calculatorului are mai multe sanse sa faca cancer decat un tip care fumeaza de 20 de ani.

Stiai ca Coca Cola poate fi la fel de periculoasa ca tutunul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii inca nu au auzit ca poti sa faci cancer din țigări si de aceea probabil au uitat sa se îmbolnăvească.
Dar cineva inteligent a avut grija sa scrie pe pachet ca sa le aduca aminte.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai luat cuvintele din gura!

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa scrie cat vor pe pachet, tot nu se opreste nimeni din fumat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Kalla):

Cancerul este un mecanism de autodistrugere al organismului ce se declanseaza cel mai mult din cauza autosugestiei.

Daniel spunea ca au fost desenate pe pachet prostiile celea ca sa bage fumatorii in spital, nu sa-i ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa-i spune acuma? pe vremea mea boala asta se numea RAC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba te feresti de cancer ca fumator, poti sa mori si calcat de masini ca vegetarian sau martor al lui Jehova.
Astea sunt detalii in plus...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu nicotina declasneaza cancerul ci gudronul si alte nspe mii de elemente toxice din tutun. Nicotina e o simpla substanta nevinovata.