| Anonimmm17 a întrebat:

Imi este frica sa dorm singura pe intuneric. Parca ceva ma atinge si aud cate un fosnet si nu pot stinge becul daca sunt singura. Si ma gandesc ca daca apare "ceva". Imi este frica de fantome si sa nu vad ceva infricosator. Stiu ca suna stupid dar asta sunt eu. Ce as putea face sa trec peste teama asta? Poate cineva sa ma convinga ca nu o sa vad nimic infricosator? Fara mistouri, va rog. Am deja 17 ani. Mi-e frica chiar si ziua daca sunt singura acasa. sad Dau FUNDA! :*

8 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Ce cauta intrebarea la categoria asta?

Oricum, incearca terapia prin flooding. Forteaza-te sa dormi singura pe intuneric cateva zile si nu o sa-ti mai fie frica.

| Zaygon a răspuns:

Fa o vizita la psiholog.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Frica de intuneric e un lucru fundamental in viata. in ultimele 2 milioane de ani, oamenii carora le-a fost frica de intuneric au reusit sa isi transmita mai departe genele prin reproducere(deci si copiilor lor le-a fost frica de intuneric), iar cei carora nu le-a fost frica, au fost mancati de animale care vad bine noaptea(ursi, lupi etc.) si nu au transmis mai departe genele. deci frica de intuneric in natura e un lucru foarte bune, faza e ca tu esti in afara padurii si totusi ti-a ramas instinctul de supravietuire. recomand sa iti infrunti frica. stai progresiv din ce in ce mai mult timp pe intuneric. o data ce subconstientul capata experienta si vede ca nu se intampla nimic, se va toci acea frica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cauta si pe google "cum trecem peste fricile irationale"

| Bluestar15 a răspuns:

Lasa-mi un mesaj privat, ca e mai mult de discutat pe tema asta.Pe scurt, e o micuta anxietate (sa intelegi ca e minima, pe o scara de la 1 la 10 ce traiesti tu e la maxim 2) si se pot face multe lucruri happy

| takemyword a răspuns:

Fa-ti curaj sa iti invingi teama cu pasi marunti, o sa vezi ca nu se va intampla nimic niciodata. Sentimentele ce le ai sunt doar placebo. Garantez ca nu se va intampla nimic, raspund eu daca te prinde vreo fantoma sau ceva big grin

| Anonimmm17 explică:

Multumesc mult. Toti meritati cate o fundita!

| Mistyy a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la nimic rau.Asculta muzica in casti noaptea pana adormi. Eu de exemplu cand merg pe strada seara, desii nu mai e nimeni acolo tot am impresia ca e cineva in spatele meu. Toti avem frici depinde de tine, de psihicul tau daca esti e persoala slaba te poate bantui mult timp frica asta.Impuneti singura ca nu e nimeni in casa/camera si ca nu exista fantome