| RalucaRus a întrebat:

Cand unei persoane ii este frica sa stea in intuneric singura, crezand ca ar putea fi ceva ce ii poate face rau, o entitate sau cine stie ce-si mai inchipuieste, ar putea fi vorba de nictofobie-frica severa de intuneric sau frica de fantome-fasmofobia?
Cum faceti distinctia intre cele 2 fobii?

Răspuns Câştigător
| Isolde a răspuns:

Daca ii este frica de fantome, atunci si ziua i-ar fi, in locuri mai retrase si chestii de genul acesta, dar daca ziua se simte in siguranta, atunci sigur e frica de intuneric care la randul sau trezeste fantezia si frica ca cineva poate sa apara. Sper ca ai inteles ceva din ce am scris mai sus. Bafta!

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Depinde de ce ii e frica.Dar de fantome nu ar trebui sa ii fie frica, pentru ca nu exista.

| Vans a răspuns:

Toţi avem momente când ne e frică de întuneric.

| Altadata a răspuns:

Totul tine de mentalitate cu cat te dezvolti mai mult cu atat vei realiza ca totul este in mintea ta. Pe la 14 ani m-am uitat la un film de groaza pana pe la 15 ani imi era frica sa raman singur acasa, nu mai zic sa stau singur acasa noaptea din cauza stresului provocat de acele tipete si imagini la fiecare sunet tresaream inima imi batea ca nebuna uneori mi se parea ca se aud in casa tipete si pasi dar cand intrebam pe cineva din casa daca s-a auzit ceva totii spuneau ca nu.

| Altadata a răspuns:

Acum am aproape 18 ani si am realizat ca daca nu ma gandesc la asta nu mi-e frica cu cat esti mai matur intelegi ca nu are de ce sa iti fie frica.

| RalucaRus explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!