| Crisstine a întrebat:

Buna tuturor:*) De cand ma stiu mi-a fost frica de intuneric, mi-a fost frica mereu sa dorm singura si niciodata nu am reusit sa tin becul stins atunci cand eram singura.Mereu incerc sa dorm cu lumina stinsa dar cu televizorul aprins si nici macar asta nu-mi iese...Nu suport sa stiu ca e intuneric afara si eu sunt singura. Pur si simplu nu pot sa dormmstraight face NU as putea vreodata sa stau singura intr-o camera intunecata.Cred ca as face infarctlaughing)) Serios vorbind... Ce pisici trebuie sa fac sa pot sa dorm si eu linistita?

6 răspunsuri:
| Bunicul62 a răspuns:

A) Se face post o săptămână + Spovedanie generală + Împărtăşanie.
La Spovedania generală se spun păcatele începând de la 7 ani şi până la
zi.
b) Post negru vinerea, până la ora 24. Postul negru trebuie sa fie
însoţit de milostenie - dai la 3 săraci câte un ban sau mâncare.
c) Zilnic iei o bucăţică de Anafură + un păhărel mic cu Agheasmă (3
înghiţituri) + faci 40 mătănii. Prin casă stropeşti cu Agheasmă şi afumi
cu tămâie. Tămâia o dai ca să stea în altar la o Sf. Liturghie ca să se
Sfinţească. Poate că nu au fost sfinte toate mâinile prin care a trecut
până să ajungă la tine ca să o cumperi.
d) Rugăciuni:
În timpul zilei, zici: rugăciuni zilnic + Tatăl nostru cât mai des +
rugăciuni de cerere: Doamne, iartă-mă de păcate, Doamne vindecă-mă.
Seara după ora 22: rugăciuni zilnic + Ac. Mântuitorului + 9 lumânări
aprinse. După fiecare rugăciuni sau icos zici şi rugăciuni de cerere:
Dezleagă, Doamne, toate vrăjile, toate blestemele cu care m-au legat
vrăjmaşii ştiuţi şi neştiuţi, dezleagă-le şi întru nimica să se prefacă.
Ceartă duhurile necurate, pe pustiu să se ducă şi la mine să nu se mai
întoarcă, iar pe mine, robul Tău (N), vindecă-mă. Sau zici: Doamne,
arată-mi pe cei care-mi fac vrăji, ca să mă pot feri de ei.
Cine nu are Acatistier va spune în locul Acatistului de 9 ori Tatăl
nostru + 40 mătănii + rugăciuni de cerere.
e) Nu lipsi de la Sf. Liturghie (în întregime) în toate sărbătorile.

| Crisstine explică (pentru Bunicul62):

Am intrebat ce pot sa fac sa nu-mi mai fie frica de intuneric, nu am zis ca sunt posedatalaughing

| Bunicul62 a răspuns (pentru Crisstine):

Unde vezi ca am scris eu cuvintul posedat? Doamne Fereste

| sorinL1 a răspuns:

Sa iti infrunti teama. Trebuie sa iti controlezi paranoia legata de intuneric... sau poti sa dormi cu lumina aprinsa mereu. happy

| DarkBlood32 a răspuns:

Daca ai un miau miau. laughing ia-l langa tine si adoarme cu el
la mine a functionat. ah cat de dragut e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mai am problema asta, uneori.De exemplu, asta vara nu puteam sa adorm pana cand nu se lumina de ziua.Acum nu imi mai e asa de frica.Totusi,e ciudat.De parca ar iesi ceva din intuneric si ne-ar infasca.