| alinabiby a întrebat:

Buna imi puteti da nu stiu niste sfaturi despre cum sa scap de frica de intuneric stiu suna haios dar nu este haios
Am o imaginatie foarte bogata iar de cate ori ma uit la un film mai infricosator sau vreo poveste am senzatia ca exista ca sant in jurul meu mai exact in camera mea, sau in jurul meu
Ma ingrozeste asta
Mi-a fost recomandat sa ma gandesc la lucruri frumoase sau sa ma plimb noaptea pe afara sau sa asc muzica sau sa nu ma gandesc la monstri etc dar nu merge

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Porcusorul a răspuns:

Frica de intuneric e normala, iar in preistorie ne-a facut sa supravietuim ca specie, ne-a permis sa fim vigilenti cu pradatorii nocturni. Insa acum nu mai avem pradatori naturali in comunitatile in care traim. Ideea e sa nu te mai uiti la filme infricosatoare daca stii ca-ti fac rau. Intunericul trebuie sa-ti aduca momente de relaxare dupa zilele stresante, nu sa te streseze in plus.