| Redsunshine33 a întrebat:

Buna, TPU!
Stie cineva un site cu probleme de genetica rezolvate pentru bac?

Răspuns Câştigător
| Neagug27 a răspuns:

Salut!

Nu stiu un site dedicat strict pe probleme de genetica, dar poti folosi Brainly.ro

Oricum, voi incerca sa iti explic cum sa le faci.
Problema suna asa
În secţia de primiri urgenţe a unui spital este adusă o persoană care este supusă unei
intervenţii chirurgicale. Este necesară realizarea unei transfuzii cu o cantitate mică de sânge.
tiind că persoana respectivă are grupa sanguină AB, Rh pozitiv, iar în spital există rezerve de
sânge aparţinând grupelor AB, Rh negativ şi B, Rh pozitiv, stabiliţi următoarele:
a) grupa/grupele sângelui care poate fi folosit de medici pentru transfuzie, din rezervele de
sânge ale spitalului; motivaţi răspunsul dat;
b) tipul de aglutinină (anticorp) caracteristică grupei sanguine B;
c) importanţa cunoaşterii tipului de Rh al persoanei căreia i se face o transfuzie de sânge.
d) Completaţi această problemă cu o altă cerinţă pe care o formulaţi voi, folosind informaţii
ştiinţifice specifice biologiei; rezolvaţi cerinţa pe care aţi propus-o

Rezolvare:
Pacient: AB Rh+
Rezerve sange: AB Rh-; B Rh+

a) Poate dona AB Rh- deoarece grupa AB poate primi sange doar de la propria grupa ( izogrup ) iar din punct de vedere al Rh-ului, Rh- poate dona la Rh+

b) Anticorpul caracteristic grupei B este alfa. ( trebuie sa cunosti tabelul acesta: http://prntscr.com/hvq0u3

c) Este important sa cunoastem Rh-ul unei persoane cand facem o transfuzie de sange deoarece o transfuzie gresita cu Rh ( de la Rh+ la Rh-) duce la aglutinarea sau hemoliza hematiilor si implicit la deces.

Deci, transfuzie gresita = aglunatinare / hemoliza = deces
daca stii de aglunatinare si hemoliza, poti face o fraza misto.

d) Sa se realizeze schema donarii de sange pentru o cantitate de sub 500 ml sange

Cam atat, trebuie sa stii schema donarii si tabelul.

| Redsunshine33 explică (pentru Neagug27):

Am vazut raspunsul, dar multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Problemele le rezolvi tu, deci mai bine este sa incerci sa intelegi si sa poti tu rezolva probleme.Ce fac unia ca invata prin memorare nu prin procesare aia e magarie laughing deci baga ceva probleme de genetica sa vedem cum sta treaba.