| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cum a fost descoperita constanta Planck?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Bate vântul pe aici. E o întrebare într-adevăr interesantă. Mă aşteptam să văd fizicienii nostri înghesuindu-se să răspundă. Dar...pauză.
De la mine n-ai ce aştepta că nu sunt fizician.

| Steregoi a răspuns:

Constanta Planck este masurata de un aparat care este cel mai precis aparat construit vreodata de om. Constanta Planck este limita perceptibilitatii omului dpdv energetic prin mijloace de masurare materiale. Intre zero si constanta Planck este intervalul energetic subcuantic sau spiritual sau imaterial nedetectabil de catre om prin vreun aparat construit de catre om. Constanta Planck este 6, 6 * 10 ^ (-34) Joule x secunda.

| Darkmagic a răspuns:

Cum a descoperit-o?
Ajutat de experimentele si lucrarile a doi insi...
Am sa te ajut si eu cu directiile de citire, caci nu pot sa fac aici o..."povestire"happy
Pentru acomodare, cauti articole ce privesc notiunile de:
"Cuantificare"
"Cuantificare canonica",
"a doua cuantificare"
si "Radiatia corpului negru"

Daca se repede vreun tampit de la Religie, (ca e neutru, ateu, sau...ce vrea el), intrigat de termenul cu numarul 2...mai bine sa se abtina. big grin

Cauti apoi Legea lui Rayleigh-Jeans si functia I(λ, T) (sau ecuatia W) a lui Franz Wien, caci in directia asta au fost realizate de catre cei doi experimentele care l-au condus pe Max Planck spre realizarea primului model care a fost capabil sa explice tot spectrul de radiatii termice, in echilibru aproape perfect cu oscilatoarele armonice.
Spor la gasit-citit. happy

P.S. Acum am citit raspunsul userului Steregoi.
Stiu ca h fost masurata intr-adevar de NIST, ('al mai al naibii institut de Standarde de pe Terra), cu o incertitudine de 13/miliard, dar daca gasesti pe internet alte date...am sa fiu curios.

| IonutCG90 a răspuns:

Bună. Nu eram de fața, dar cred că omulețu ăsta mare știe mai multe: https://ro.wikipedia.org/wiki/Max_Planck big grin x_x