| Răzvănykă a întrebat:

Macroevolutia e un fapt?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Bun eu o sa ma distantez putin de intrebarea ta si voi scrie cumva in stilul meu de 'pseudo-inteligent ' apreciat de userii TPU, dar totusi am un stil propriu si asumat prin care ma exprim si nimeni numai are acest stil aici, nici de gandire nici de exprimare, eu reprezint 'unicitate celulara' happy
daca vrei contraziceri pe teme de genul acesta, sa stii ca pe aceste teme filosofice si evolutioniste asii nostri (din cate am vazut eu) sunt mOdin si sabin, ei au acordat o mai mare atentie filosofiei decat noi ceilalti...cred ca si biologiei de tip "evolutionist"
Mie mai putin imi pasa chestiile de genul si chiar deloc polemicile care nu duc nicaieri!
Eu unul de exemplu am fost mai preocupat cand am facut scoala sa traiesc hedonistic si sa stau linistit in ultima banca in brate cu cea mai populara "majoreta" decat sa stau cu nasul in carti, si cu toate acestea un autodidact ca mine,slab pregatit fata de userii foarte dotati de aici, a reusit sa sparga aici topurile fara sa locuiasca in biblioteca, cum am reusit? si totusi am putut sa-mi traiesc viata, iar la facultate sa fiu peste "dexterii" care nu aveau niciun fel de cunoastere palpabila decat ce-i invatau cartile, dar pagina vietii lor,a experientii lor de viata, a fost mereu goala, nici in ziua de astazi nu au reusit sa o umplewinking

Revenind, vezi ca intrebarile tale in general au o tenta 'narcisista' fata de creationism, nu zic ca este ceva neaparat rau!
Dar noi ca oameni suntem simple furnici raportat la Univers, sa nu uiti asta, noi nu stim de unde provenim si nici incotro ne indreptam cu adevarat, insa tindem sa ne credem centrul Universului! Ceea ce nu este tocmai inteligent!
Vad foarte des aici pe TPU (facand abstractie de ce discutam noi acum) personaje care nu stiu nici sa scrie corect, nici sa citeasca, cei carora le fac temele softurile de tip chatGPT, si ei abunda in aroganta si impertinenta oarba, practic se dau ceea ce nu sunt!

Oare cei care se dau inteligenti doar pentru ca citesc anumite carti, vad documentare etc apoi fac afirmatii marete pe teme 'existentialiste', desi atat ei cat si cei care au realizat studiile si au facut cercetare in aceste domenii, nu au cunoscut toate acele lucruri prin mijloace a posteriori in stricto sensu.
Eu zic la modul general faptul ca cunoatarea adevarata nu vine nici din carti nici din ChatGPT si iti spun imediat cu anume argumentez
Pe TPU foarte multe userite de ale noastre dau sfaturi in materie de "dragoste" si ce sa faca fetele dupa ce au avut contacte se3uale, desi fix acelea care se dau cunoscatoare si dau sfaturi nu au facut poate niciodata dragoste cu un barbat! DECI CE FEL DE CUNOASTEREA AU ELE? caci cunoasterea lor vine din carti sau ce citesc ele pe internet, dar au ele cunoastere reala? este palpabila? sau doar superficiala? pai aceeasi forma de cunoastere o are si AI-ul!
Si aici dragilor nici nu este vorba de ceva ce implica pe langa cunoastere si 'metafizica', dar cum este atunci cand ne referim la Univers, unde lucrurile numai sunt atat de palpabile?
Deci nu putem oare vorbi noi de un "narcisism intelectual?

numai am timpul necesar sa dezvolt ca o fac in 20 de pagini daca vrei, insa timpul ma preseaza si trebuie sa plec, sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic referitor la noi oamenii si cum credem ca le stim pe toate si stapanim tainele fiosofiei, sau ale biologiei lucrurilor dinainte de noi cu zeci de mii de ani, credem ca stapanim si intelegem cum merg lucrurile si in intreg Universul...dar nu am reusit actual, in prezent, sa trimitem oameni pe Luna (iar happy ), oare nu suntem doar simple obiecte 'chatGPT-iste' care abundam in cunoatere falsa? oare nu vom deveni noi Neo din Matrix si iarasi vom avea cunoastere doar cand ne va injecta cineva in cortexul cerebral cu softul necesar pentru a sti lucruri pe care nu le-am gandit caci nu le-am trait...

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu consider că încă din apoca cambriană celule adunate între ele au format animale tot mai complexe,deși viața e doar o adunătură de celule atât,macro și micro sunt doar etape intermediare,multi nu au habar ce e aia o celulă,ADN, romani nu știu nici de ce e vara acum in emisfera nordică și tu întrebi de evoluție, întreabă și tu peste o sută de ani, trebuie să treacă un secol, doua secole să ajungă educația științifică la români

| gabicoo a răspuns:

Măi Răzvănykă tu nu ai teme de făcut? Acolo în Agharta în interiorul Pământului de unde vii tu nu aveți școală?

| R?zv?nyk? explică (pentru gabicoo):

Am vrut de fapt sa vad cum gandesc oamenii, daca au conceptii gresite sau nu...intrebarea nu am scris-o cu scopul de a afla eu ceva, ci cu scopul de a ma contrazice cu lumea

| gabicoo a răspuns (pentru R?zv?nyk?):

OK. Totuși îți dau un sfat: Renunță la întrebările de genul celor legate de mastu*rbare sau cum să arzi nu știu ce profesoară.

| Emilian27 a răspuns (pentru R?zv?nyk?):

De obicei sunt de acord cu ce zice gabico asta ca mai face haz pe platforma asta de trolari, dar mai comenteaza si aiurea uneori, ca si altii daca pui niste intrebari despre viata, stiinta sau altele crede ca esti copil, de parca daca afii adult si ai avea niste curiozitati ar fi vreo problema laughing

| Pacesica a răspuns:

Da, în comunitatea științifică, macroevoluția este considerată un fapt susținut de dovezi din paleontologie, anatomie comparată, genetică și biologie moleculară.