| Tiopevuz a întrebat:

Exista inchisori secrete? De ce?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Acolo vor sa I tina pe marii infractori sau nebuni care încă nu pot fi arestați legal, din lipsa dovezilor sau pe oamenii influenți politic. Eu asta cred.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://jurnalul.ro/......33985.html
acolo intra multi care nu sunt de partea USA, de exemplu luau oamenii de pe strada in irack si soldati i violau in grup asta e documentat, sunt multe astfel de chesti, de ce se permite? pentru ca o putere mondiala poate face ce vrea ia

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Doar U.S.A. face asta?winking tongue

| RAY a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pe naiba nu, si Romania face asta, dar nu putem vorbi aici despre asta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Este o normalitate, in multe situatii! ia in considerare cazurile de terorism si identificarea retelelor! sau... retele de tipul "HEXI-FARMA!

| RAY a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Desigur ca da, asta e bine nu spun ca nu

| Darkmagic a răspuns:

Exista.
Motivul existentei lor se leaga de faptul ca acolo se practica activitati neconforme cu tratatele internationale referitoare la drepturile omului, drepturile prizonierilor de razboi si drepturile detinutilor in general.
Nu cunosc organizarea in alte tari, dar pentru SUA, inchisorile secrete sunt administrate de CIA.
Exemplu:
Ai un terorist si vrei informatii de la el.
Cum tortura de exemplu este interzisa, il duci intr-o inchisoare secreta care nu se supune prin natura ei controalelor statale sau internationale, respectivul "detinut" dispare pentru societate, este eventual declarat "decedat", si in respectiva inchisoare,... incepi sa il jupoi pana scoti de la el informatiile dorite.

| CleanHeart a răspuns:

Da
Multe lucruri exista si noi nu stim de ele.
happy

| StefanDrg a răspuns:

Exista cateva. Mai ales in Guatemala e una. Marile puteri ale unor state finanteaza aceste inchisori. Motivul nu il stiu

| Tiopevuz explică (pentru StefanDrg):

Chiar e curios, de ce trebuie sa fie secrete. Oricum in inchisori se fac de toate deci ce noima ar mai avea tacerea?

| StefanDrg a răspuns (pentru Tiopevuz):

Nu mai avem mult pana la al treilea razboi mondial. Asta e clar. Asa sunt oamenii rai sad

| Tiopevuz explică (pentru StefanDrg):

Chiar asa

| T2LS a răspuns (pentru StefanDrg):

Nu se va întâmpla. happy

| drutzix a răspuns (pentru StefanDrg):

Motivul e simplu, nu ai voie sa torturezi oameni in inchisori normale.

| T2LS a răspuns:

Nu sunt secrete dacă se știu de ele. Și de fapt, nu au scopul să fie așa.