| Bogdiii93 a întrebat:

Exista sau s-a infiintat un fel de microcip,care odata ce-i implantat pe creier te poate controla sa uiti o idee, solutie din minte si sa nu ti-o mai aduci aminte?

9 răspunsuri:
| ConstantinCornel a răspuns:

Nu există la ora actuală!

| vRemi a răspuns:

Nu exista.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Nu, nu exista exact asa ceva
Dar exista casti cu telecomanda integrata cu care schimbi programele la televizor doar gândindu-te
exista microcipuri care se implanteaza in mâna sau alte organe si orice miscare faci e reprodusa de un organ robot identic
Exista cipuri care dirijeaza membrane artificiale
Pt sters memoria exista ceva mai simplu : hipnoza

| Macovei_Lucian_1996 a răspuns:

Eu zic ca nu exista asa ceva, iar daca prin absurd ar exista, ar fi interzise prin lege deoarece incalca unul dintre drepturile omului(Dreptul la libera exprimare)

| sublime89 a răspuns:

Deocamdata e foarte putin probabil sa existe.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Exista. Imediat se introduc si la noi(2017 daca nu ma insel).

Cum functioneaza? Pe baza de Placebo. Auzi o multime de stiri despre cipurile care controleaza mintea incat iti fixezi ideea ca vei fi un robotel si, astfel, renunti de buna voie la vointa. Inteligent, nu?

Daca exista, il primeam printr-un vaccin la nastere, e microscopic, gandeste-te.

| Meптαʟıтч a răspuns:

Posibil.
Oricum dacă ar exista nu cred că toată lumea ar avea acces la astfel de informaţii. (mai ales omul de rând)

| Hombre a răspuns:

Da, ezista un microcip implantat la o căcărează de capră care controlează toate ideile din cap...pardon fund si cand tragi un fâs nu-ti mai da-i seama ce e, dar in realitate e o băşină. Adica ce voiam sa spun ca toti ciumpalaci astia care visează cipuri pe creier suntenti buni de internat la ospiciu.