| mateiciprian a întrebat:

Exista sau s-a infiintat un anumit fel de microcip care odata ce 2 persoane il poarta implantat pe creier si una dintre persoane se enerveaza,poate agita cealalta persoana? Vreau sa imi da-ti niste raspunsuri sincere, fara sa luati in ras intrebarea! Va multumesc!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care ar fi scopul? gemenii mai functioneaza sentimental in "oglinda"...no big deal!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Nu prea cred, creierul uman e prea complex sa poata fi controlat de aparate, indiferent cata gargara ar fac americanii, insa, am o presimtire ca se poate face asa ceva fara cip.

Revin dupa ce ma mai informez, chiar e interesant conceptul.

| MonsterEnergy a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Sau asta vor ei sa credem.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru MonsterEnergy):

Bag seama ca esti un tip de ala care crede ca daca intra pe un site si palavrageste cu subinteles, schimba lumea.

Nu vreau sa iti insir aici motive ca sa-ti demonstrez ca nu-i de ajuns o bucatica de metal sa ne robotizeze, dar te rog sa te gandesti ca abia tu iti controlezi creierul.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Nu am gasit prea multe informatii, in schimb, m-am gandit la niste aplicatii.(rima!)

1) Se stie ca persoanele care sunt foarte apropiate(nu-i de ajuns convietuirea) reactioneaza la fel, isi copie personalitatile unul altuia. Sa luam de exemplu pe individul 1 si individul 2.

Acest fenomen apare datorita adaptarii. Subconstientul individului 1, de-a lungul anilor, receptioneaza anumite semnale, in limba lui, si deduce ca este vitala relationarea cu individul 2, astfel, pentru o intelegere mai buna, ajusteaza(nu-ti imagina ca trage de manete, asta este un proces lung) personalitatea individului 1 sa corespunda cu cea a individului secund. La fel si in cazul celui de-al doilea individ.

Dupa modelul de mai sus, ii punem pe amandoi intr-o transa hipnotica si le implantam amintiri false, temporare, ce ii fac sa creada ca sunt in situatia de mai sus, desi ei se cunosc doar de 2 saptamani(spre exemplu).

2) Cred ca ai auzit de ancorele emotionale, sau cel putin nu le stiu dupa cum au fost botezate, le cunosti porecla.
Vorbesc de acele locuri prin care daca treci, te apuca melancolia, sau de melodiile pe care le ascultai in momentele importante(incarcate emotional) ale vieti, iar acum, iti readuc aminte de sentimentele traite in vremurile celea. Un obiect(material sau ideal) ce te trimite, din punct de vedere sentimental, intr-o anumita perioada.

Exact ca la 1), inducem unul dintre indivizi(sa zicem 1) intr-o stare de transa, il detasam de realitate si apoi il lasam pe celalalt individ sa isi depene amintirile, primul individ avand misiunea de a trai cu toate simturile ceea povesteste individul 2. In timpul acesta, exista un carlig, nu prea puternic, pentru a nu deranja, prins de degetul individului 1, ce are rolul de a creea o ancora pe personalitatea individului al doilea pe baza relatarilor. Dupa terminarea povestirilor, carligul este scos, iar individul trezit.
In urma experientei, acesta isi poate atribui personalitatea individului 2, doar prin presarea cu doua degete a locului unde a fost prins carligul.

| franco2003 a răspuns:

Nu.

| franco2003 a răspuns:

Cum sa nu radem de ce zici.

| Edwward a răspuns:

Ok,deci,cum sa-ti zic mai pe scurt. Exista un lucru numit telepatie, care probabil unii rad, dar chiar exista.Depinde de legatura dintre cele doua persoane. Microcipuri si prostii din astea nu pot creea o legatura atat de puternica intre 2 persoane,poate doar sa o amplifice,dar pentru ca acest lucru sa fie posibil,legatura trebuie sa fie deja existenta,daca legatura nu exista atunci,,cipurile'' sunt inutile si,,implantate'' degeaba, cam asta iti pot spune din cunostiintele mele SF. Nu garantez ca exista cipurile sau ca vor exista vreodata, dar ceea ce`ti pot garanta este ca telepatia exista iar daca aceste aparate ar exista, nu ar putea decat sa o amplifice, dar in nici un caz sa o creeze. Am imaginatia bogata nu?laughing prea multe filme... laughing