| Meme10Memu a întrebat:

Ca cineva material sa stie ca exista e nevoie sa-i spuna altcineva ca exista? Daca nu aude nimeni din restul universului inseamna ca aceasta lume nu exista? Daca pe un om nu-l aude si vede nimeni inseamna ca nu exista? De unde nevoia omului de confirmare din partea altcuiva ca ceea ce face conteaza pentru altcineva?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... dar sunt exprimari foarte laboriaose, sa le zicem asa. In mod normal... da. Pentru ca existenta este perceputa de noi, ca existenta, filtrata de creierul nostru. Daca ar exista alta civilizatie sa zicem, ce nu ar functiona ca si noi, ce nu ar gandi cu creierul, probabil ar defini asta ca altceva (sau nici nu stim ce ar fi acest ceva). Deci da, pentru oameni, asta ar insemna sa nu existe, daca nimeni nu stie de existenta a ceva. Dar pentru univers, posibil sa stea altfel treburile.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

"Dar pentru univers, posibil sa stea altfel treburile." - de aceea am adus in discutie dualismul unda-particula. Universul exista ca sa faca ceva si nu doar ca sa se miste. Imposibilitatea intoarcerii in timp arata ca tot ce se intampla se indreapta doar spre viitor ( nu si spre trecut ) spre realizarea unui scop.

| Bariel a răspuns:

Iti pui prea multe intrebari degeaba.

| Meme10Memu explică (pentru Bariel):

Nu sunt degeaba pentru ca asa devin mai statornic in credinta si sunt mai fericit.