| bleakk a întrebat:

Cand ajungi ca in logica sa dai o varianta de adevar(adevarat-fals) unei afirmatii? Cand ai argumente adevarate care sa duca la concluzia aceasta? Sau cum e de fapt?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Logica e stiinta rationamentului corect, deci ea pleaca de la ideea ca premizele sunt adevarate, nu sta sa le verifice. De ex. "toate pisicile sunt caini, toti cainii sunt animale albastre, deci toate pisicile sunt animale albastre" e rationament corect.

Pe urma, logica nu e una singura, batuta-n cuie, ci e o puzderie de logici si de teorii care adesea se bat cap in cap.

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

"Pe urma, logica nu e una singura, batuta-n cuie, ci e o puzderie de logici si de teorii care adesea se bat cap in cap."

Daca se bat cap in cap, clar si logic, ceva nu e in regula, trebuie schimbat sau anulat ceva. Nu e bine pusa problema, unul din rationamente este gresit. Logica nu are voie sa se bata cap in cap, ar fi ca si cum adevarurile s-ar bate cap in cap.

Nu tot ce adopta oamenii este bun.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Voiam să mai încerc să-ţi răspund o dată la întrebarea precedentă, dar am văzut asta şi mă rezum aici. Te repeţi. Prima parte ai înţeles-o. Ţi-ai explicat-o singur chiar în enunţul întrebării precedente. Nu mai rămâne decât să ştii lista aia. CU AJUTORUL EI DISTINGI ADEVĂRUL DE FALS ÎNTR-O AFIRMAŢIE SAU MAI MULTE. Efectiv nu am ce-ţi spune mai mult d-atât. Serios! În rest e vorba doar de acumulare de cunoaştere, experienţă şi puţină inteligenţă. Atât, omule. Tu practic vrei ca cineva să-ţi bage anumite chestii în cap cu lingura. Nu merge aşa.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Gata,am inteles.Este adevarat,cam vreau lucrurile pe tava, am ajuns sa ma rezum la asta, aici pe TPU, pur si simplu, pot spune ca TPU mi-a creat aceasta "nevoie" laughing

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Am zis eu mereu că site-ul ăsta prosteşte dacă-l iei prea în serios. Nu mă refer neapărat la tine. Că e mai convenabil, se pare, să stai s-aştepţi poate cu orele un răspuns care poate fi prost când, de fapt, majoritatea întrebărilor îşi au răspunsul pe Google.

| einsteinchen a răspuns (pentru bleakk):

Fuga dupa shortcut-uri (lenea) ti-a creat aceasta nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa arati ca un lucru este adevarat sau nu, pe deplin, ai nevoie de o demonstratie care sa implice teoreme, axiome, fapte care sunt adevarate prin natura lor, insa majoritatea lucrurilor sunt relative. Trebuie sa stii sa le delimitez pe cele care pot fi demonstrate de cele ce nu pot fi.

| einsteinchen a răspuns:

Atunci cand ai dovezi (sau argumente) in acest sens.
Te invit sa studiezi mai profund aceasta tema aici: http://aberatii.3x.ro/logica.html