| Cracaaaaaaaaaaaan a întrebat:

Cand expira otrava nu mai are efect sau e si mai otravitoare?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

„Expiră" se referă la faptul că încetează să mai fie valabilă. Practic, se referă că nu mai are efectul așteptat. Deci, în cele mai multe cazuri, se referă că nu mai are efect sau că are un efect mai mic decât cel dorit.

| relian a răspuns:

Este buna, are acelasi efect.
Termenul de garantie nu se refera la faptul ca acel produs nu mai este bun.Este un termen pentru care producatorul iti garanteaza ca acel produs funcntioneaza conform cu specificatiile de pe ambalaj.
Dupa trecereai termenului producatorul nu mai are nici o responsabilitate in ce priveste ce se intampla cu sau din cauza acelui produs.
Este daca vrei un fel de siguranta ce si-o ia producatorul, sa stea linistit.

Daca sa zic termenul ala expira astazi, iar tu folosesti maine, gata doara o zi si ala nu mai este bun? laughing
Sunt produse ces bune si dupa ani de la expirarea teremnului.Chiar mancare. Uite de ex conservele, unele is bune si dupa 50 sau 100 de ani laughing

Painea, cred ca are termen undeva la 1-2 zile max 3, aia nu inseamna ca dupa o saptamana nu mai e buna de mincat.

Bine daca trec stiu si eu 10 ani ori mai mult, da atunci scade din proprietatile acelui produs.

| Lukasssz a răspuns:

Are efect, lol

| dinaprilie a răspuns:

Nu cred ca nu mai are efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mai puțin otrăvitoare, dar tot te poate lasă cu sechele dacă îngeri o cantitate mare, și da se poate ajunge si la deces de la socul hemoragic sau anafilactic.

| 4ndr33y a răspuns:

Mai putin. E vorba de descompunere.
Orice element chimic tinde sa se descompuna cu timpul, asa ca toate substantele din compozitie, se vor descompune si isi vor pierde din calitati, facand otrava mai slaba, iar in cele din urma inutila.

| 4ndr33y a răspuns:

Scopul otravii este eliminarea tintei, daca o face doar sa se sima rau, atunci e inutila, dar nu comestibila si da, am simtul umorului.

| LittlePoppy a răspuns:

Inca nu am auzit ca otravurile sa aiba termen de expirare. Dar daca spui tu...

| Kamiyashiro a răspuns (pentru LittlePoppy):

Corect. Otrăvurile traiesc mii de ani, unele milioane cum sunt cele radioactive.