NOname
| NOname a întrebat:

Când tu doar ai stins un foc, iar ceilalţi au crezut, că ai vrut să provoci o inundaţie, ce faci?
Oare e mai bine uneori să nu dai drumul la apă şi să laşi focul să ardă, doar ca să nu te "arzi"?

29 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Leofocoasa, eee, las' că stingem noi doar ce trebuie. Unele focuri e bine să ardă, şi să se extindă, şi să se amplifice... Nu stingem noi chiar tot şi deodată, hehe.

| Vizitiul a răspuns:

Le arat scrumul. Uneori, e mai bine sa stingem doar focurile care ne "ard" pe noi.

| Alphawolf a răspuns:

Nu! Creeaza dependenta. Egoismul va fi din ce in ce mai mare. Dupa o vreme omul nu s-ar mai risca nici macar cand nu este niciun risc. Trebuie sa ne asumam raspunderea. In plus, nu avem de unde sti sigur anticipat ce vor gandi oamenii, sau ca nu putem argumenta sau dovedi ca fapta noastra a fost morala.

Apache
| Apache a răspuns:

In viata intotdeauna cand o sa faci un lucru o sa fie interpretat gresit de anumite persoane! nu se merita sa iti bati capul!
.si ce daca ma ard? am facut ce am vrut...ce imi pasa mie de ce zic persoanele din jur?

| Leocerba a răspuns:

Iti iei brevet de pompier si nu te mai suspecteaza nimeni ca dai drumul la apa. Chiar esti platita pentru asta.
Exista insa riscul ca, la un moment dat, in cariera ta de pompier, ciu-ciu gratar, ciu-ciu lumanarele parfumate prin casa, ciu-ciu banane flambate...din exces de zel ai sa vrei sa stingi tot!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Facerea de bine e..."sex cu mama", in afara de lucrurile care ma privesc direct pe mine si maxim 5 persoane din apropierea mea, (care ar stii ca indiferent daca dau gres sau nu, intentiile mele au fost dintre cele mai bune), nu ma mai bag pentru nimeni. Pentru ca atunci cand am scos castanele cu mana din focul altuia, am regretat enorm ca am facut-o.

| DianaScorpio a răspuns:

Consider ca nu. Este mai bine sa faci ceea ce stii si simti ca este bine si corect. De ce? Pentru ca viata ar trebui traita in asa fel incat sa nu avem regrete. De ce mai tarziu sa regreti ca nu ai facut ceea ce ai simtit ca este bine?

| NickiMinaj a răspuns:

Folosesti gura si iti comunici adevaratele intentii. in rest, fiecare poate sa inteleaga ce vrea...

| Hăgiul a răspuns:

Poate sunt suparati ca n-au ars...vezi tu, e greu si pentru ei... lemnele costa bani!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @NOname! Depinde de ce natură e acel "foc" și de cum percep ceilalți "inundația". Din cauza acesteia (a inundației- caz real inundația a fost o rugăminte de a face mai puțin zgomot, nici măcar liniște) vecinii gălăgioși îmi spun Elena Udrea (îți imaginezi cum ar fi să duc punga cu gunoi la ghenă încălțată cu pantofi cu toc?). Dar sunt adepta teoriei că este bine, să spui exact ceea ce gândești atunci când este momentul pentru că altfel conflictul (mă rog, focul) poate denatura.
O zi cu zâmbet să ai!

| Radioactive a răspuns:

Dacă s-a întâmplat, atunci s-a întâmplat. Acum asta e. Când intenţiile tale erau total altruiste, iar ceilalţi te văd egoist, e mai geu să le explici focul ce arde în inima ta. Data viitoare, închid robinetul şi astfel am certitudinea că nu voi înfrunta din nou privirile acelea pline de dispreţ, încercând să mă închid în mine şi să păstrez intact lacătul sufletului meu, căci sunt o persoană care pune la suflet, dar mai greu se destăinuie altcuiva. Poate las totul să se topească în ochii mei, învăţ din greşeli şi permit acestui râu al aparenţelor să ocolească ''incendiul''. Cum spunea un om mare cândva, ''Voi urmări dreptatea chiar şi prin foc, dar totuşi, încercând să ocolesc focul, dacă se poate.''

| Damasc a răspuns:

Lectie pentru data viitoare sa nu te mai joci cu focul.

| arrriadna a răspuns:

Puiule, imi pui creierii pe moatze in ultima vreme laughing)

Eu sunt genul care prefera sa "stinga focurile" ca sa nu ia foc toata "casa". Adica din 2 rele... Really! Cat despre "vecinii speriati" sa zica mersi ca n-au ars si ei... De fapt le zic. "mais oui, nici nu mi-am dat seama ca se poate inunda, hahaha, silly me!"+ zambet angelic laughing

Oricum, daca esti o persoana care cauta acceptabilitatea sociala, nu ma lua in seama. Eu sunt cea care isi face soacra sa planga de cate ori imi spune lucruri de genul "asa se face, mai, mama... sa nu rada vecinii." sau alte cretinanatzi d-astea. happy

Totul tine de alegeri. Noroc ca viata-i lunga si le poti testa pe toate!

| ema69 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci ceea ce iti doresti.Ca asta e sau nu pe placul celorlalti,e mai putin important,oricum nu vei reusi sa impaci pe toata lumea.Ce poti face e sa ii faci pe cei ce sunt importanti pentru tine sa vada lucrurile din punctul tau de vedere,sa te inteleaga, in rest, problema lor.Eu gandesc in felul urmator:mai bine sa-ti para rau ca ai facut ceva, decat sa regreti ca nu ai facut...

| ThePunisher a răspuns:

Important e sa faci ceea ce e cu adevarat corect, nu ceea ce li se pare altora corect. Nu e bine sa cadem in capcana asta ca ajungem sa ne traim viata doar de ochii lumii, ca sa nu zica x sau y nu stiu ce.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Conteaza chiar atat de mult parerile altora pentru tine?
Creada ce vor...atat timp cat tu esti cu constiinta impacata e ok.

| Claudiuu a răspuns:

Ca intoteuna depinde... Dar ar fi bine sa stingi doar focurile care tear putea arde si pe tine.Sau/si focurile care ar fi putut fi stinse doar de tine.

| EmySweety a răspuns:

Nu,nu cred. In ciuda vorbelor pe care le vei auzii de la altii, conteaza sa faci ceea ce crezi tu de cuviinta, ceea ce e corect, fara sa iti pese de ceea ce vor crede ceilalti referitor la intentia ta buna, initial.
Cineva acolo sus iti vede intentia cu adevarat, restul, chiar nu conteazawinking
Sper ca am putut ajuta!
:*

| doc69 a răspuns:

Nu conteaza ce spun ceilalti conteaza ce faci tu. oricum esti ceea ce faci ...nimeni nu traieste in locul nimanui

| puidetigan a răspuns:

Parerea mea este sa faci ce-a ce e mai bine pentru tine. Trateaza cu indiferenta ce zic alti.

| Fiction a răspuns:

Mai bine stinge focul si in viitor nu-ti va parea rau...Asta e parerea meabatting eyelashes

| RockIsLife a răspuns:

Nu. Daca vrei cu adevarat sa "stingi focul ala" o faci, fara sa te gandesti la consecinte. Eu una asa vad: nu trebuie sa faci un lucru pentru ca lumea sa spuna ca este bine ce ai facut. Daca ceilalti cred ca ai facut un rau...nu ai ce sa le faci.Tu vei stii ca ai facut un bine si poate asta este tot ce conteaza. Bineinteles toate lucrurile facute au consecinte: si bune, dar si rele. Asta nu inseamna sa te opresti din a face binehappy

| LauraMB a răspuns:

Toate faptele noastre au consecinte, daca se inampla si fie pozitive tu ai constiinta impacata ca ai facut un bine si nu ar trebui sa asculti parerile negative ale celorlalti, iar in cazul in care se intampla sa aiba consecinte negative trebuie sa fi optimist pentru ca nu ai facut ce ai facut cu rea intentie si orice problema are rezolvare

| theLITTLEsunShine a răspuns:

Nu... Mai bine est "Eroina care a stins focul" decat sa arzi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa ii fac sa inteleaga,sa ii trezesc la realitate; oricim, nu voi renunta sa sting acel "foc", cu orice risc.Numai bine.

| GoLoveYourself a răspuns:

Nu.Tu trebuie sa faci ceea ce este corect, nu conteaza ce zic altii, daca tu stii ca a fost bine ce ai facut. Daca ei erau in locul tau probabil ca facea la fel.

| ali98na a răspuns:

Tu pui de obicei intrebari asa filozofice?

| clau1093 a răspuns:

Stinge-l! Nu mai sta pe ganduri!

| Cenations a răspuns:

Focul lasat sa arda fara folosinta e periculos! Mai bine ai stinge focul!