| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Dar oare ce făceau oamenii de transportau sare cu caruta, când ploua sau când era inundație?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sarea naturală nu se topește cu viteză, dar marfa ar fi fost compromisă. Doar la noi este sare multă și ietfină, în alte locuri avea valoare mare. Se plătea salarul soldaților cu ea, de aceea el se numește salar. Astfel se acoperea căruța cu un material imperemeabil, mai multe pături, rogojini puse una peste alta.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe ploaie, o acopereau cu ce aveau la indemana.
Pe inundatie, cine naiba pleca la drum?