| BarBye a întrebat:

Care afirmatie este valabila din perspectiva lui aristotel?
Ca omul este un animal social, omul este o trestie cugetatoare sau ca natura este antisociala?

12 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Zoon politikon.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ratat-o!
Asculti florin salam si vrei sa te ajutam si cu tema?

| BarBye explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ratata e mama ta ca te-a facutwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Dacă tot vrei să jigneşti, măcar fă-o corect ortografic.
Vocativul feminin al lui,, ratat'' e,, ratato'', în niciun caz cu cratimă.

Şi te rog, în numele tezaurului artistic uman, nu mai insulta marile personalităţi ale acestuia adoptând numele lor ca nick-name, bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BarBye):

Iar tu nu eşti cu nimic mai presus ori mai prejos faţă de Buonarroti wannabe de mai sus.
Măi copii, măi. Mai puneţi şi voi mâna pe codul bunelor maniere şi pe bunu'-simţ, măi.

Şi ca să-ţi răspund totuşi la întrebare, Aristotel considera, după cum bine afirmă camaradul zăGhost, că omul este un,, zoon politikon'' - animal social, adică natura intrinsecă a omului este fundamental socială.
Cât despre metafora trestiei cugetătoare, aceasta îi aparţine lui Pascal, iar ideea naturii antisociale a omului a fost emisă de mai mulţi filosofi, printre care se numără J.J. Rousseau şi Thomas Hobbes.

| BarBye explică:

Dintre cele 3 variante care e corecta? ce afirma el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este un pai care face bainstorming intr-o lume antisociala.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Valabila din ce punct de vedere?
Reformuleaza intrebarea!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Faptul ca omul este un animal social

| adrew a răspuns:

Animal social

| KSDT a răspuns:

Cine este "aristotel"?