| isabela_7400 a întrebat:

Care este semnificatia metaforei " omul este o trestie cugetatoare"? dau fundita :*

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Niciun sens.Omul nu mai cugeta ci face. Face si apoi isi da cu pumnii in cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metafora trestiei cugetatoare sugereaza ideea alcatuirii simultane de trup si suflet: omul este un corp fragil al universului, dar este si spirit destinat sa cunoasca adevarul, chiar daca nu-l va gasi pe deplin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alaturarea acestor doua cuvinte spune enorm...Omul este o fiinta pe cit de fragila, pe atit de rezistenta...rezistenta este data de felxibilitatea sa(asemeni trestiei pe care vinturi puternice o doboara la pamint fara a o distruge) iar flexibilitatea aceasta este chiar capacitatea de a rationa, fiind de fapt singura forma de viata care se gindeste pe sine/sau cel putin asa ne place sa credem

| madymeow a răspuns:

Măreţia şi adevărul sunt rezultate ale suferinţei umane; cu toate că este pândit peste tot de posibilitatea erorii, omul năzuieşte întotdeauna la adevăr

şi de aceea îl caută cu atâta aviditate; este făcut
pentru a-
l căuta, şi în aceasta stă principiul demnităţii umane: "
Omul nu este decât o trestie, cea mai
slabă din natură; dar este o trestie cugetătoare
".

Alte răspunsuri