| costis a întrebat:

Care ar fi proportia intre "cunoscut" si "necunoscut", apreciata potrivit stadiului actual al stiintelor si filozofiei?

Răspuns Câştigător
| blondissima a răspuns:

Petruclaudiu78, eu as fi spus ca nu se poate masura necunoscutul, dar tu ai explicat mai clar. Asta a fost stiinta, acum sa filozofez (imi dau cu parerea ) nu stim nimic, chiar daca avem impresia ca stim multe.

2 răspunsuri:
| petruclaudiu78 a răspuns:

Sa o luam stiintific (fiind vorba de calcule, suntem mai degraba pe terenul stiintei, decat al filosofiei).
Stim (teoretic) partea cunoscuta.
Partea necunoscuta nu poate fi cuantificata, din simplul motiv ca este necunoscuta.
Totalul ("cunoscut" + "necunoscut") nu poate fi determinat, deoarece nu stim partea necunoscuta.
Rezulta ca nu putem calcula proportia intre "cunoscut" si "necunoscut".
Lucrurile se complica si mai mult, daca luam in considerare ca o parte, mai mica sau mai mare, din ceea ce acum ni se pare "cunoscut", in viitor se poate dovedi a fi eronata, deci "necunoscut".

| bluebios a răspuns:

@blondissima Ca sa filozofam si mai mult, macar stim ca nu stim nimic.