| Rikudou a întrebat:

Care credeti ca a fost cel mai mare filosof din istorie si de ce? Fara raspunsuri stupid cum ar fi Einstein ca a inventat teoria relativitatii. o. o

12 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Aristotel. Pentru ca cuprindea intreaga cunoastere umana.

| harciog a răspuns:

Cred ca viata insasi.

| Rikudou explică (pentru harciog):

Nu stiu pe cine sa pun castigator.Eu aveam o parere diferita dar am aflat si lucruri interesante happy.

| harciog a răspuns (pentru Rikudou):

Nu ma intereseaza sa ma simt impodobit ca un brad de craciun.Chiar sint impotriva premierelor.Ma multumesc ca sintem doar citiva useri care spunem lucrurilor pe nume.Da fundita cui o cere.Eu,sincer,o urasc.

| Ecea a răspuns:

Grea intrebare.
Au fost foarte multi buni,si unii chiar foarte buni.
Nu pot face diferente,mi-au placut multi cum gandeau.
Aristotel,Confucius,Hegel, Voltaire si multi altii.
Mie personal mi-a placut foarte mult Voltaire, insa sincer sa fiu cred ca Aristotel a fost cel mai bun.

| Dreamer a răspuns:

Pentru mine, olarii Sumerului antic pentru ca au inventat...roata, acea roata fara de care nimic nu ne era posibil astazi.

| emmasweet a răspuns:

Aristotel a fost cel mai mare filosof şi om de ştiinţă al lumii antice. El a întemeiat studiul logicii formale, îmbogăţind aproape fiecare ramură a filosofiei şi a adus numeroase contribuţii la dezvoltarea ştiinţei.
Multe dintre ideile lui Aristotel sunt perimate astăzi, însă mult mai importantă decât toate teoriile sale este abordarea raţională care stă la baza întregii sale opere.
Din scrierile lui Aristotel se desprinde ideea că fiecare aspect al vieţii şi societăţii umane poate constitui un obiect adecvat pentru analiză şi gândire; convingerea că Universul nu este controlat de hazard, de magie sau de toanele unei zeităţi capricioase, comportamentul său depinzând de nişte legi perfect raţionale.
El considera că e îndreptăţit ca fiinţele omeneşti să desfăşoare o investigare sistematică a fiecărui aspect al lumii naturale şi avea certitudinea că pentru a ne forma convingerile ar trebui să folosim atât observaţiile empirice, cât şi raţionamentele logice. Acest sistem de atitudini - care se opune tradiţionalismului, superstiţiei şi misticismului - a influenţat profund civilizaţia occidentală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal cred ca buddha / are foarte multe filozofi bune dar si Aristotel a fost filosof mare sa stii ca chiar si Einstein filozofa in timpul liber adevarul e ca filozofi erau oamenii inteligenti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emil Cioran

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emil Cioran

| Jonny007 a răspuns:

Un exemplu bun ar fi K'ung Fu-tzu, latinizat ca Confucius.

| emy97 a răspuns:

Nikola Tesla pentru toate invenţiile pe care le-a făcut, fiind căştigătorul Războiului Curenţilor, învingându-l pe Edison şi demonstrând astfel că AC (curentul alternativ) este mai eficient decât DC (curentul continuu).