| Sentinel a întrebat:

Care credeti ca este originea omului si de ce?

Vreau sa stiu pareri proprii nu ce ati citit pe google despre teoria Darwinista - care a fost anulata - sau cel putin pareri "necomerciale", care nu se gasesc la primul search pe google.

Parerea mea spre exemplu, este ca destul de probabil Terra a fost colonizata cu oameni. De ce? Pentru simplul fapt ca, corpul uman nu e construit in asa fel incat sa supravietuiasca tuturor celor patru anotimpuri asa cum o fac toate animalele. Unele au blana, naparlesc, altele hiberneaza etc. Omul e singura fiinta care are nevoie de imbracaminte si incaltaminte pentru a supravietui perioadelor reci.

Este posibil ca omul sa provina de pe planete cu o clima preponderent calda astfel incat sa nu fie nevoit sa se imbrace si sa se incalte?

Răspuns Câştigător
| Stoiculescu_Iulian_1989 a răspuns:

Ai dreptate, mai nou se vorbeste despre alte origini ale omului si nu care ne-au fost prezentate pana acum. ai putea sa citesti de ex despre ANUNAKI si despre sumerieni, cred ca este cea mai plauzibila teorie despre originea rasei umane

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca toate animalele isi au originea aici pe pamant, iar omul ar fi venit din alta parte, ramane de explicat de ce sunt asa de multe asemanari intre om si animal? Nu zic ca nu sunt si deosebiri, dar foarte multe asemanari. Si omul, si cimpanzeul, si cainele...au sange, inima, plamani, nas, ochi, urechi. thinking

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru sabin89):

Asta e simplu de explicat, fiindca este combinat cu un animal de aici ca sa poata supravietui bacteriilor si mediului inconjurator. Putem avea doar gene extraterestre, nu zice nimeni ca suntem 100%

| DeyCj a răspuns:

Sau ceea ce suntem noi suntem doar într-un corp ca să existăm aici pe pămînt, și de fapt suntem oameni ce provenim din mai multe galaxii, adunaţi aici pentru ca să progresăm energetic.Se ştie că omul are latura fizica si cea enegetică sau spirituală. renacarnarea există. Fiecare din noi avem o misiune aici pe pământ, dar cum alte civilzatii extratrestre ne domină în momentul de faţă cum sunt aşa numiţii reptilieni care cu asta se hrănesc, cu subjugarea altor civilzaţii extratrestre ce vin din dimensiuni diferite.Scopl nostru aici este să evoluma enegetic şi să ajungem la o vibraţie energetica cît mai de rang înalt.Îţi recomand să cauţi pe Youtube materialele prezenate de Lazarev.El ştie un pic mai multe.Succes

| RAY a răspuns:

Teoria lui darwin a fost confirmata de fosile, teste adn de stiinta moderna, omul este o primata care are acelasi stramos comun cu al cimpanzeilor, ce vorbesti tu acolo sunt aiureli, fugi acuma in norvegia sa vezi ce fain e, orice organism se adapteaza la mediul in care traieste, la mine in tm sunt 13 grade in miercurea ciuc poate 2 grade cateodata si minus 25, cum ar fi daca m-as muta acolo as avea nevoie de adaptare la acel mediu la fel ca orice organism de pe pamant, evolutia asta inseamna adaptare, selectie naturala

| Mădă0611 a răspuns:

Chiar daca vrei basme, imi sustin parerea, omul a aparut evoluand din forme de viata simple. Exista atatea animale care nu supravietuiesc intr-un mediu diferit, dar natura a gasit solutia, unele hiberneaza, altele migreaza.

| sublime89 a răspuns:

Teoria lui Darwin nu a fost deloc "anulata", ci confirmata de toate dovezile descoperite de la el pana in prezent. Peste 95% din ADN-ul nostru este identic cu al cimpanzeilor. Deci daca e sa spunem ca oamenii au venit de pe alta planeta, atunci si cimpanzeii sunt tot originari de acolo. I-am adus cu noi drept animale de companie? "Planeta maimutelor" se transforma din fictiune in realitate laughing Si mai sunt si celelalte primate inrudite cu noi.

Omul a evoluat in Africa, unde clima era una calda. De aceea am fost mai adaptati unro astfel de temperaturi.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru sublime89):

Ca veni vorba de ADN si origini, citeste aici te rog: http://m.descopera.ro/......-realitate
Privind originea omului, inca nu este nimic cert.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Nu doar ele si toate animalele de pe planeta asta suntem indruditi, orice vietate si un microb

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Stiu, dar n-am vrut sa-l derutez prea tare.

| sublime89 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Stiam despre asemanarea genetica dintre oameni si porci. Pana la urma, porcii sunt mamifere, ceea ce-i face automat destul de apropiati de noi. Problema e ca facem parte din familii de specii diferite, si acest lucru este cat se poate de cert. Nu mai exista prea mari dubii in privinta originii omului. Facem parte din ordinul primatelor.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Virusi au adn cred ca da nu?

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Da, pot avea ADN sau ARN. http://ro.wikipedia.org/wiki/Virus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca suntem "cultivati si crescuti" doar pentru a asigura cantitatea de energie necesara supravietuirii unor entitati net superioare noua.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Neah, daca tot e sa fabulam mai degraba suntem un experiemnt al extraterestrilor iar tera e ca o ferma. Un experiment nereusit se pare, ca noi suntem singura specie care se autodistruge si distruge si mediul inconjurator.

| a3e6u9 a răspuns:

"planeta" aia cu climă preponderent caldă se cheamă Africa, de acolo au plecat oamenii de au "colonizat" restul planetei.

| Sentinel explică (pentru a3e6u9):

Dea? Si de ce n-ai buzele gen Bianca Dragusanu atunci? Sau nasul cat o platagica? Sau pielea ca un tuci?

| rocket a răspuns:

Eu zic sa citesti una dintre cartile de aici http://bit.ly/1eL2SsG

| EarsOfAFox a răspuns:

Tu ori ești troll, ori ești periculos de aberant.

| SorrowSmile a răspuns:

Inclusiv pe Terra sunt zone preponderent cu clima calda...in opinia mea migratiile au jucat un rol decisiv in raspandirea omului pe glob.Cat despre aparitia omului eu sunt de parere ca evolutia si-a spus cuvantul.Iar aici nu ma refer la maimuta ci la un stramos comun, din care au aparut 2 ramuri si anume omul respectiv primatele. Faza cu colonizarea este o alta teorie posibila tinand cont ca anumite civilizatii se rugau la fiinte celeste care au coborat pe Terra si au creat omul(mayasii spre exemplu). Depinde cum interpreteaza fiecare si ce doreste sa creada.