| legiuitorulflavia a întrebat:

Care dintre voi l-a vazut pe dumnezeu? Ce puteti sa-mi spuneti dupa o astfel de experienta personala?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Îl văd de fiecare dată când deschid ochii. Datorită Lui eu văd. Îl simt tot timpul şi Îl aud oricând. Dumnezeu este în tot şi toate, trebuie doar să fii mai atent.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Raul9004):

Si in hartia igienica? :O Deaia e asa fina thinking

44 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Exista o frumoasa legenda a vechilor greci in care unul din fiii nascuti dintr-o frumoasa pamanteana i-a cerut lui Zeus, tatal sau, sa i se arate in toata stralucirea sa zeiasca.La rugamintile fierbinti ale nesabuitului fiu, Zeus a cedat si tanarul pamantean a pierit rapus de stralucirea supraomeneasca a tatalui sau.Asa incat eu sunt de acord cu Paul Valery atunci cand spune:"Prefer sa cred in Dumnezeu decat sa-l vad in toata slava sa!"

| AvalohAlyn a răspuns:

Nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu decat Mantuitorul Iisus Hristos.Nici preotii, nici Sf.Parinti,nici Sfintii nici cei mai mari credinciosi nu l-au vazut pe Dumnezeu ci l-au simtit, si s-au rugat dar sa-l vada nicidecum.

| Parintele a răspuns:

Eu l-am vazut la berarie. Statea singur la masa si mi-a cerut o bere. Eu i-am zis ca nu-i dau ca sa se duca la munca. El a zis: Fraiereee, uiti ca pot face minuni?! ha, ha, ha.si in acea clipa minune dumnezeiasca infricosatoare se facu si pe masa lui d-zeu aparu un butoi cu bere incununat de slava!

| danut a răspuns:

"laura64 a răspuns: Pe Dumnezeu nu L-a vazut cineva vrodata intrupat.
Dumnezeu intrupat este Domnul Isus Hristos care a fost vazut de multi, foarte multi oameni.
Daca legiuitorulflavia face referire la Dumnezeu Tatal, acesta nu a fost vazut de nici un muritor ci auzit doar de doua ori in istoria omenirii, dar este posibil ca intrebarea sa faca referire le nenumaratii dumnezei pagani ai diverselor popoare care nu au o existenta fizica ci doar inchipuiri ai imaginatiei. Cat despre perceptia asazis senzorial-tactila este o gluma. Mai exista si varianta unor substante halucinogene care te fac sa-l vezi si pe Stalin sau Lenin la un concert hard-rock. rolling on the floor

| Angel0 a răspuns:

Omul l-a creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa.Ba mai mult a facut si reguli pentru el:nu poate fi vazut, e imaterial etc.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu nu l-am vazut dar simt ca exista, sau doresc din toata inima sa existe.Nu-mi pot imagina de ce as exista pe Pamint, de ce ar fi inima mea gata sa iubeasca daca nu ar exista un izvor al iubirii si bunatatii pe undeva in Univers. Daca am fii numai persoane logice fara sentimentul iubirii doar fiinte axate pe logica ratiune si fara alt sentiment decit cele tactile sau provocate de durere in caz de boala sau accident as admite acest lucru. Dar cum nu numai logica si ratiune exista...sa-mi explice mie cineva de unde izvoraste atunci iubirea si toate celelalte sentimente? Numai din hormoni?

| ania a răspuns:

In copilarie am visat odata cu Iisus.Eram intr-o camera mare cu multi oameni care se bucurau de prezenta Lui, emana liniste, siguranta, iubire, bunatate de un magnetism irezistibil. Apoi intr-un colt al camerei am vazut o scara neagra care cobora la un subsol, si pe scara coborau o multime de oameni, complet negrii, unii cunoscuti. M-am cutremurat cand l-am recunoscut printre ei pe bunicul meu ateu in aceea vreme, pe care il iubeam foarte mult.
Acel vis m-a motivat si mai mult sa ma rog pentru el, ca sa nu moara ca necredincios.La 89 de ani a avut o pneumonie foarte severa, aproape fatala si i-a promis Lui Dumnezeu ca daca scapa ii va inchina viata Lui. S-a facut bine. A inceput sa citeasca zilnic Biblia, sa se roge si daca il intrebam pe cine iubeste cel mai mult, acum raspundea, pe Domnul Hristos. A mai trait 4 ani, dar era complet schimbat, avea o bunatate noua, o lumina interiora ce reflectau in viata lui prezenta Dumnezeului de care atat de greu s-a lasat gasit.

| anad a răspuns:

Dragi (unii) utilizatori TPU! Incepeti sa transformati acest site intr-un loc de dezbateri si polemici pe teme religioase! Dupa parerea mea toti gresiti in atitudinea voastra! Relatia cu Dumnezeu trebuie sa fie personala si nicidecum trambitata, negata, rastalmacita intr-un loc public!

| laura64 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu L-a vazut cineva vrodata intrupat.

| laura64 a răspuns:

A fost vazut de oameni sub forma unui Foc sau a unei Lumini orbitoare. Daca la asta te referi.

| Catalion a răspuns:

Daca toata lumea vie o sa-l vada pe Dumneazeu, atunci nu o sa mai existe pacatul pentru ca oamenii o sa realizeze ca iadul exista cu adevarat, nu numai Raiul si din aceasta cauza nimeni nu ar mai face pacate si atunci Dumnezeu nu o sa mai poata sa testeze bunatatea oamenilor ca sa vada cine merita si cine nu merita sa ajunga in Rai.

| MoreTime a răspuns:

Vroiam sa zic si eu ce a zis zanesiprintese, Dumnezeu nu apare in stare materiala, pe Dumnezeul il simti prin actiunile sale, si chiar daca vezi ca uneori nu te ajuta sa stii ca e doar un test, iti testeaza limitele, pentru ca oricum cat suntem pe pamant suntem capabili sa evoluam/involuam, deci prin toate astea avem sansa sa evoluam spiritual. Si totusi trebuia sa iti zic despre Dumnezeubig grin... Dumnezeu nu apare in stare materiala mai niciodata deci nu poate fi vazut ci doar simtit, la fel ca si Duhul Sfant, doar Iisus care este o intrupare a Cristului ar putea fi vazut la urmatoarea intrupare sau prin anumite iluzii, vise.
Iar chipul Cristului este unul luminos, care te umple cu energie pozitiva... Mai mult nu stiu ce sa-ti zic!?!

| zanesiprintese a răspuns:

Dumnezeu nu se vede, se simte!happy

Răspuns utilizator avertizat
| Palagandrei7 a răspuns:

Catalin noi nu aveam credinta in Dumnezeu doar pentru a nu ajunge in iad.
Aproximativ toti a ti spus ca nici calugarii, preotii nu L au vazut pe Dumnezeu. Dar va intreb: a ti stat voi de vorba cu ei ca sa aflati asta?

| LittleandLiars a răspuns:

"Fericiti sunt cei ce nu vad dar cred!" Asa ca gura mai mica mai Idiotule

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Scuze,nu vad prietenul imaginar al crestinilor...

| Raul9004 a răspuns (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Meh. Și pentru asta ne bați la cap pe noi? E regulă de bun-simț să lași pe fiecare să creadă ce vrea atâta timp cât nu te afectează direct.

| คเค๓เк a răspuns:

Mai omule tu esti bolnav! :O :O

pe D`zeu nu l-a vazut nimeni ma refer la (Pamanteni)
Doar cei care au murit lau vazut intelegi?

Du-te la un psiholog!

Urgent laughing

| FuCkMAn a răspuns:

Mai eu am auzit la stiri ca un cioban numai stiu cum il chema l-a vezut pe Dumnezeu dar sincer nu cred ...in primul rand Dumnezeu a zis ca omul va alege ce cale vrea. daca el ni s-ararata toti am alege aceeasi cale eu ma bucur ca il simt si ca il iubesc peace.

| Adina_4189 a răspuns:

Buna! De vazut nu L-am vazut, dar L-am simtit pe Iisus Hristos, Domnul inimii mele, de fiecare data cand L-am cautat. E o senzatie greu de descris, simteam pur si simplu ca e in fata mea si ma asculta asa cum stai de vorba cu o persoana. Si stii de unde am mai stiut ca m-a ascultat? pentru ca defiecare data imi disparea durerea, golul din piept si intotdeauna ce I-am cerut mi-a dat. Iti dau un ex concret: aveam cativa colegi care timp de 3 ani se purtau foarte urat cu mine pe nedreptate si intr-o seara I-am povestit Lui, asa cum povesteam cu un prieten si peste 2 zile, unul dintre ei si-a cerut iertare. E doar un exemplu...

| CoLoRsS a răspuns:

Sincer nu stiu daca in lumea noastra, cea de acum l-a vazut cineva pe Dumnezeu, insa daca credem cu adevarat in El, orice este posibil!

| unikat a răspuns:

Eu cred ca u l-ai vazut sau vrei sa il vezi pe viitor neaparat nu? asa ca iti dau un sfat aruncate in fata trenului si apoi o sa il vezi, asta daca nu il vezi pe celalalt ca ai pus-o atuncilaughing

| nemo_6725 a răspuns:

Nimeni nu L-a vazut pe D-zeu! si nici n-o sa-L vada! Citeste mai mult despre treaba asta si vei intelege.

| procust a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa gasesti singur raspuns la intrebarile tale! Ramai tu cu tine si incearca sa ti raspunzi la aceste intrebari, poate vei avea o surpriza...

| multimoak a răspuns:

Eu il vad in fiecare dimineata! rolling on the floor Inca sta catarat pe perete! L-am rugat sa se dea jos sa mai stam si noi la o cafea la o barfa, dar a zis ca el sta numai in icoane laughing Oricum eu am vointa sa-l fac sa se dea jos laughing

| Ros3Blu3 a răspuns:

Nimeni nu poate sa il vada pe Dumnezeu se zice ca cei care l-au vazut au orbithappy big grin Deci...big grin

Răspuns utilizator avertizat
| filosoful18 a răspuns:

Nu ai cum sa-l vezi doar daca esti enoh, ezechil (ezechiel) sau cine stie ce alt personaj mitic happy. logic ca fiecare crede ca-l vede cand se trezeste dar acest lucru mi se pare doar o reducere a adevaratei probleme pentru ca la cate teorii exista mi se pare chiar pueril sa crezi ca dumnezeu este peste tot, mereu.

| Bianca18 a răspuns:

Eu zic sa ai credinta, sa te rogi si sa iti ajuti aproapele. Nu il vei vedea pe Dumnezeu, dar il vei simti.