| ion218642 a întrebat:

Care e chestia cu dimensiunile? O fiinta care traieste in 5 dimensiuni (daca ele exista) ce ar putea sa faca? Ar putea avea vreo legatura cu noi? Sa ne vada sau? Sincer nu am nicio treaba de asta si intreb.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca nu ai nicio treaba poate ar trebui sa incepi cu a 4-a dimensiune, ca sa intelegi. Poti urmari aici (ai setare de subtitrare in romana):
https://www.youtube.com/watch?v=C6kn6nXMWF0

https://www.youtube.com/watch?v=5LtBkuxGwNA

https://www.youtube.com/watch?v=dr2sIoD7eeU

| StoicAnalysis a răspuns:

Https://stiintasitehnica.com/......matematic/

Nu stiu daca are legatura cu timpul, a patra dimensiune, cum a precizat user-ul de mai sus, dar eu unul cred ca e vorba tot de perceptia vizuala. Ochii nostri pot doar vedea in 3 dimensiuni, ei fiind limitati teoretic. Insa a patra dimensiune cica ar fi explicata conform site-ului de mai sus. Oamenii de stiinta intuiesc matematic, ca exista mult mai multe dimensiuni de atat, doar ca noi oamenii, nu le putem percepe.

| Clasic7123 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si daca exista ar putea avea vreo legatura cu noi o fiinta cu 5 dimensiuni de exemplu? sau nu are treaba?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Clasic7123):

Ar putea 100% sa ne observe, la fel cum observam noi animatiile 2D pe calculator. Dar noi pe ei nu cred ca ii putem observa 100% daca ar fi construiti/nascuti cu parti 5D. Din moment ce putem vedea doar 3D si 2D.

| adryang78 a răspuns:

Ce întrebi tu este de domeniul SF. happy
Se presupune (subliniez "se presupune") existența mai multor dimensiuni față de cele cunoscute, dar totul este doar în teorie.
Ca să încerc să-ți răspund...
Noi existăm în trei dimensiuni palpabile - lungime, lățime, înălțime, despre care se învață în școală (geometrie, fizică, de exemplu). Cu alte cuvinte, xyz având ca punct de origine 0.
Pornind de la teoria relativității a lui Einstein, a cărei definiție simplistă ar fi "la viteze foarte mari, timpul se contractă", s-a mai adăugat o a patra dimensiune în care am exista noi și tot ceea ce cunoaștem în jurul nostru - timpul. Știm cu toții că timpul trece diferit pentru fiecare, diferența fiind dată de percepția personală (când te distrezi, trece repede, când te plictisești, trece greu).
Dar teoria lui Einstein spune că, dacă te-ai afla pe o astronavă care se deplasează prin spațiu cu viteza luminii sau peste (warp), pentru tine timpul se scurge mult mai lent decât pentru cineva de pe Pământ, astfel încât, după o călătorie în care pentru tine au trecut câteva zile, pe Pământ ar fi trecut zeci de ani. Ceva de genul, nu sunt fizician, așa că explic la modul cât mai simplu, așa cum am înțeles eu.
Ei, extrapolând aceste teorii și informații, oamenii de știință încearcă să demonstreze că spațiul și timpul nu se reduc la aceste trei sau patru dimensiuni cunoscute, ci că ar exista o interdimensionalitate și o pluralitate de universuri, legate între ele prin "canale" interdimensionale.
Dacă există și la ce nivel de superioritate s-ar ridica niște eventuale entități care ar avea cunoștință de existența lor, nu-ți poate răspunde nimeni. happy

| ion218642 explică (pentru adryang78):

Pai si ce ar avea in plus fata de noi o fiinta care vede in 7 dimensiuni? teoretic, ca practic nu stie nimeni, adica ar vedea mai multe, sau cum? ar putea avea vreo legatura si cu universul nostru?

Răspuns utilizator avertizat