| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

cate dimensiuni exista?
se poate ajunge in a 4-a dimensiune precum in filmul interstelar?
exista fiinte care traiesc in acea dimensiune? daca e posibil sa existe fiinte acolo atunci ar fi niste zei avand in vedere ca ar putea modifica dimensiunea noastra dupa bunul plac nu?

cate dimensiuni exista de fapt? acestea sunt separate de a noastra? nu au legatura cu universul nostru?

sunt extreb de confuz in ceea ce priveste dimensiunile si dupa ce am privit filmul interstelar si am vazut a4-a dimensiune sunt si mai confuz! ar putea va rog sa imi explice cineva mai in detaliu cum sta treaba? va multumesc anticipatwinking

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Exista o infinitate de dimensiuni.Doar ca perceptia pe care o avem ne descrie un numar sau altul.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Gândește-te la dimensiuni ca la notele muzicale. Există 8 note muzicale cu 8 frecvențe diferite.Dar în același timp gândește-te că frecvențele nu trebuie neapărat să fie fixe. Între 1 și 1, 1 există o infinitate de numere. Gândește-te că există o dimensiune de o frecvență de 2.24, frecvență diferită de 2.25.Dar totuși micile deosebiri fac diferența, deci probabil există puține dimensiuni, dar mult inter-dimensiuni, care ar fi elementul de conectare de la o dimensiune la alta.Am putea spune ușor că există 8 dimensiuni, dar numărul de inter-dimensiuni dintre acestea este infinit.Se crede că se poate sparge bariera dintre aceste dimensiuni prin câteva moduri:Unul este evident moartea, când sufletul se transpune dintr-o dimensiune în alta, care poate fi mai înaltă, dar și mai joasă.Al doilea ar fi prin meditația.Ai putea călătorii mintal prin spațiu și timp dacă ai fi suficient de concentrat, dar trebuie zeci de ani de antrenament.Și al 3-lea,cel mai simplu și cel mai puțin cunoscut este proiecția astrală. Fenomen prin care sufletul își părăsește temporar corpul gazdă,spre deosebire de definitiv ca la moarte,și poate călătorii,atât prin locuri din această dimensiune cât și prin dimensiuni mai joase,sau mai înalte dacă ești mai avansat.Dar totuși,proiecția astrală nu s-a dovedit, meditația se spune că poate provoca halucinații și vise, deci nici asta nu e concret, iar cu moarte nu se știe nimic, că doar n-a înviat nimeni să ne spune ce este după. Sper că te-am ajutat.

| SheWolf2000 a răspuns:

Nimeni nu știe exact cate dimensiuni sunt in univers. Pot exista foarte multe dimensiuni si ființe mai mult sau mai puțin fantastice. Omul progreseaza, incercam sa deslusim secretele universului si chiar sa calatorim in timp, in alte realități paralele ( dimensiuni ). Cum universul este infinit si plin de mistere eu personal cr

| SheWolf2000 a răspuns:

Cred ca totul este posibil. P.s Am văzut Interstellar acum cateva săptămâni. Un film exceptional!