| RAY a întrebat:

Doar pentru atei, agnostici de ce nu va sinucideti?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca mai exista bucuria zilei de azi de aia multi atei nu se sinucid, ne bucuram de destule chestii marunte, si pentru o noua zi frumoasa vrem sa mergem mai departe, altfel clar ca motivatia de a merge mai departe ar dispare, pentru ca s-ar pune problema "de ce sa traiesc ca sa ma chinui".

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sinuciderea are legatura cu probleme psihice, nu cu ce religie ai.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Ce anume te tine in viata?

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

De ce neaparat cu probleme psihice?! Un om poate fi multumit sau nu de viata lui, adica democratie, poate alege ce face cu viata lui, depinde cate impliniri are, daca balanta negative-pozitive e pe plus sau pe minus, sunt mai multi factori care dau sau nu motivatia de a merge mai departe.

Smecherii au vrut sa bage in cap oamenilor ca e doar vb de probleme psihice, ca in trecut de mult aveau interes sa muncesti pe nimic, asa ca religia trebuia sa zica ca nu ai voie sa faci asta, ca sa ai doar 2 solutii, ori pe strada, ori la munca pe doi lei. Nu intamplator religia e contra.
Si dupa aia au mai zis una ca sa intareasca asta, cum ca e doar problema psihica, adica propaganda antidemocratie cumva, adica nu face asa ca nu vreau eu sa faci asa, asa suna.
Cel mai democratic e sa lasi omul sa aleaga, nu sa ii bagi in cap ce vrei tu ca sa faca ca tine in final, adica sa-i iei dreptul de a alege.

Sigur ca si in depresii mai adanci apare asta, dar nu doar in cazurile alea.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nimic. Pur si simplu nu am nevoie de un motiv pentru a trai. Traiesc si basta. Pentru ca asta face orice animal care nu e in chinuri de moarte. (Asta nu e un motiv, ci o explicatie.)

| RAY explică:

Ma ta ce are alergie la tine de visezi cu alte mame?

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie pusa o astfel de intrebare, deoarece ea pote fi o incurajare pentru aceia care trec prin suferinta.

| SG1995 a răspuns:

Instinct de conservare, lipsa unei "metode perfecte".

| Ineys a răspuns:

Traim pentru pasiunile noastre, pentru persoanele la care tinem si pe care le iubim si pentru ca ne folosim creierul.
Nu ne e frica de sinucidere pentru ca ajunge in Iad, panica panica.
Ce idee stupida.

| Werrich a răspuns:

Religia ca factor de risc pentru încercarea de sinucidere și ideea de sinucidere în rândul pacienților deprimați.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4990512/

| RKBlue a răspuns:

Ce logica ar avea sa ma sinucid? Cine ar mai avea grija de anmalutele mele?(sau "victimele" mele, cum va place voua sa le ziceti)

Pe un ton mai serios,
Nu renunt.
Suntem intr-un joc. Orice ai face, fiecare lucru mare sau marunt, este doar un pas intr-o anumita directie.
Viata e frumoasa.Trebuie sa cauti frumusetea in orice.
Multi zic de orasele cu blocuri comuniste ca sunt urate, dar si ele au farmecul lor.Pe ulita din sat, plin de praf si soarele batandu-ti direct in cap, caldura coplesitoare si liniste totala! Ce poate fi mai frumos?
Pai, o padure in luna iunie.Sau un oras german plin de cladiri din secolul 18.Sau un drum de tara din Maramures.Sau Desertul.Sau marea...
Cunosti povestea cutiei Pandorei?
Zeus l-a pus pe Hefaistos sa creeze o cutie in care zeii au pus toate relele lumii:cruzimea (Ares), aroganța (Poseidon), suferința/durerea (Hefaistos), vanitatea (Hermes), lăcomia și gelozia Herei, pofta trupească (Afrodita), ura (Artemis), lăcomia (Atena], bolile (Apollo), lenea (Dionis), tristețea (Demetra), teama, înșelăciunea și subjugarea muritorilor de către zei (Zeus) și, nu în cele din urmă, suferința și moartea (Hades). Atena, zeița s-a deosebit de ceilalți zei depunând în această cutie Speranța.
Oamenii, indiferent de credinte, vor avea mereu speranta.Este cel mai frumos si ingrozitor lucru.
Speranta te poate tine in viata dar si omori.Te poate subjuga sau face mai puternic.Te poate face un om bun sau rau.
Deci, de ce nu ma sinucid? Din atatea motive cate sunt pietre pe pamant.Si unul dintre ele e speranta.Restul sunt frumusetile lumii care ne inconjoara.

| Mosotti a răspuns (pentru RKBlue):

Foarte bine daca vezi viata asa, inseamna ca esti un om cu balanta impliniri/neimpliniri pe plus, adica primele-s mai multe decat ultimile.
Un om se suicideaza cand sufera foarte tare, nu asa din nimic, zicea o psiholoaga de parnaie asa:
"la omu ala care vrea sa faca asta, nu v-a dat seama ce suferinta e in sufletul lui".

Si in general singura chestie care-l face pe om sa nu faca asta este faptul ca viata lui nu este prea urata.

| StrongHeart a răspuns (pentru RKBlue):

"Oamenii, indiferent de credinte, vor avea mereu speranta.Este cel mai frumos si ingrozitor lucru.
Speranta te poate tine in viata dar si omori.Te poate subjuga sau face mai puternic.Te poate face un om bun sau rau."
Bine punctat.
Unu lucru terifiant pentru ca pana si Charles Manson, ala nu s-ar fi sinucis, desi e clar ca ducea o viata mizerabila.
Un lucru frumos deoarece majoritatea nu suntem Charles Manson si daca continuam acest joc, exista sanse sa traim o viata frumoasa si chiar sa le facem viata altora mai frumoasa.

| Curious2 a răspuns (pentru Mosotti):

Un elev de liceu s-a sinucis, pentru ca parintii lui erau plecati la munca in Germania.
Mai detaliat, copilul suferea, pentru ca simtea lipsa parintilor lui.
El locuia fara parintii lui, fara mama si tatal lui.
Intr-o zi s-a spanzurat in casa, fara sa lase nici un mesaj, nici un bilet de adio, pur si simplu s-a apanzurat.
Politia, procurororul de caz si profesorii cred ca aceasta a fost cauza, si anume, dorul de parintii lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Curious2):

Da, era dreptul lui, aia este, nu il condamn. Asta am si zis, nu are nici o legatura cu boala psihica cum zice doctorandus, e vb de cum percepi viata pe care o ai.

Ca de cum vezi viata pe care o ai depinde de chimia din creier, aia este altceva, trebuie umblat putin si pe acolo, dar nu neaparat. Ca asa sunt n copii asa care nu se sinucid.

| catalynx a răspuns:

Pentru ca noi am contribuit mai mult decat voi la evolutia planetei. Si asta este un motiv pentru care noi vrem sa traim