| 38499388seby29 a întrebat:

Care e echivalentul numelui Dumnezeu in ebrai sau ect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De baiat ELIAN-dumnezeul meu a raspuns(se refera la o anumita dorinta indeplinita-dumnezeu a raspuns dorintei mele)

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Iahve sau Iehova.

daniela
| daniela a răspuns:

Iahve si s-ar scrie אֲדוֹנָיִ

| andrei_5514 a răspuns:

Echivalentul cuvantului Dumnezeu in ebraica este "Elohim" asa dupa cum se gaseste in Matei 27:46.
Iehova in schimb este forma cea mai utilizata a numelui lui Dumnezeu (asa cum apare in scrierile originale) care in ebraica se scria YHWH (iar semnificatia este "El face sa devina"). Ceea ce spui tu @d0i0n0: problema a aparut din cauza ca evreii nu scriau vocalele. Insa aceasta forma s-a pastrat in tot timpul prin scrierile laice (Eminescu de exemplu are o poezie despre Iehova si nu e singurul care a scris acest nume). Si numele lui Isus in original are o forma care nu se cunoaste cu precizie din biblie insa totusi are corespondent in limba romana iar toti romanii spun Isus pentru ca asa s-a pastrat. Oricum, cand spunem Isus, Fiul lui Dumnezeu stie ca ne referim la El. Cand spunem doar "dumnezeu", nu se mai stie la care dintre ei ne referim, pentru ca un dumnezeu este si Satan. De aceea Dumnezeu doreste sa ii fie folosit numele (Romani 10:13: "Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat"). Emanuel se refera la Isus (Is 7:14-16) iar "adonai" este echivalentul "Domnul" din ebraica.

| Ben. a răspuns:

Elohim, adonai

| Ben. a răspuns:

Apare si in biblie cd Isus intreaba in arameica :eli, eli! lama sabachta 'ni?

| Klara a răspuns:

אֲדוֹנָיִ
Hmm...se vede ca nu stii sa citesti in ivrit.
Ce ai scris tu inseamna Adonai, nu Yahve.
Alta data documenteaza-te happy

| Klara a răspuns:

Stii ca noi evitam sa scriem numele lui Dumnezeu? laughing

| 38499388seby29 explică:

Da, sotia mea doreste sa stie cum ar trebui sa se numesca cineva si numele lui sa insemne dumnezeu raspunde!

| d0i0n0 a răspuns:

Nu este adevarat ca echivalentele sunt Iehve sau Iehova nimeni nu stie numele lui Dumnezeu pentru ca nu au stiut cum sa-l traduca si l-au scos din Biblie cele doua terminati inseamna tot Dumnezeu adevarul e ca numele lui incepe cu A dar nimeni n stie care e pentru ca a fost scos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yahve

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai prins, habar n-am happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emanuel{domnul e cu noi}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fata sau de baiat? numele zic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de interpretare de exemplu pe nepoata mea o cheama YAEL, care inseamna gazela dar in acelasi timp inseamna si A LUI(el-eli-elohim-dumnezeu). de exemplu cu numele MARIA-care inseamna femeia care plange-femeie amarata, de3pinde de interpretare si context-dumnezeu raspunde -a raspuns la ce si in ce context!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria se traduce stapana

| patryk a răspuns:

Numele lui Dumnezu se pare a fi ADONAI restul ca EL SADAI/CELPUTERNIK/EL ROI/atot vazatorul/elion/elohim/acesteas caracteristici ale lui dumnezeu /despre dumnezeu iisus spune tata si invata a ne ruga tatalui ceresc.ingeri spun numele lui e savaot noi spunem dumnezeu este tatal /fiul/sf, duh adica sf, treime sau adonaiu nostru cel vizibil la botezul lui iisus, insasi iisus spune sa boteze in numele tatalui al fiului si al sf, duh