| Steregoi a întrebat:

Dumnezeul Tatal din Biblie nu este echivalentul nici unui alt dumnezeu al paganilor. Cum mai sustineti ce am spus?

Răspuns Câştigător
| Romanul86 a răspuns:

E un zeu atotputernic, și e personal.

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La cat de crud si psihopat e, clar nu are rival

| Steregoi explică (pentru RAY):

Minti.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule cum sa mint daca sunt versete biblice

| Steregoi explică (pentru RAY):

Habar nu ai de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Daca vorbim de Dumnezeu Tatal, nu mai putem vorbi de alti dumnezei deoarece Tatal a spus ca nu mai sunt alti dumnezei in afara de El. Daca crezi in El trebuie sa crezi si in ce spune

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar mai scrie si "sa nu-L ispitesti", si acum poti sa te tavalesti pe jos de ras pentru faptul ca tu care nu stii nimic razi de cei care totusi se pricep - RUSINE!

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Dumnezeu a spus ca judeca in mijlocul altor zeii

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt." (Ps.82:6)

Nimeni nu este ca Tine intre dumnezei, Doamne, (Ps.86:8)

Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei" fie in cer, fie pe pamant (cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni"), (1Cor.8:5)

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Este scris ca Biblia trebuie studiata si cu mintea dar si cu inima - Sunt multe modificari facute in Biblie de catre cei care au avut interese, dar daca cauti sa o intelegi le descoperi repede. Daca vrei sa-i faci o analiza literara te alegi cu analiza si nu stii nimic.
Daca tu VEZI ca Biblia nu reflecta realitatea de ce te mai bagi in dicutii. Eu de ex. nu discut niciodata despre sfintenia politicienilor de pe Marte, si asta deoarece nu cred ca politicienii de pe Marte au ceva sfant in ei.

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Problema e ca biblia te contrazice, dumnezeu nu spune ca nu sunt si alti zeii el spune ca el vrea sa fie venerat

| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu chiar. Zeii pagani niciodata nu s-au pretins a fi absoluti sau omnipotenti. Religiile pagane aveau un rol in evolutia spirituala a omului. Crestinismul (si islamismul) doar spala omul pe creier cu dogme materialiste evreiesti iar aici intra si credinta intr-un pretins zeu unic, nu-l ajuta sa evolueze cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru RAY):

Oricum ai lua-o Dumnezeu exista. Dumnezeul din Biblie corespunde cu realitatatea si cel mai bine cu Dumnezeul adevarat sau real. Indiferent daca Biblia a fost modificata sau nu.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Dumnezeu e cel mai tare si etern. Restul sunt dumnezei cu d mic.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Gresit.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se compara cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e logic politeismul.

Cauza N, cauzaN-1, cauza N-infinit. Nu e logic sa existe o infinitate de cauze. Inseamna ca cauzaN-un_numar_finit_foarte_mare nu a avut inceput si nu are sfarsit. Aceasta cauza fara inceput e Dumnezeu. Daca exista mai multi dumnezei sau mai multe cauze atunci aparareau fisuri si nu se putea construi nimic si totul ar fi fost o ruina in univers datorita multelor si nesfarsitelor conflicte intre dumnezei.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tu gandesti putin logic? Faci propaganda. Vi cu idei preconcepute. Macar ai inteles ce am spus despre cauze?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Am dovedit. Nu e logic sa existe numar infinit de cauze. Am explicat motivul. Persoana nu provine decat din alta persoana la nivel materia. Viata nu provine decat din alta viata la nivel material.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Celula nu are cum sa fie infinita de la sine pentru ca e materiala.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Imateria nu este supusa degradarii si are posibilitatea de autodeterminare si nu depinde de materie. Materia depinde de lucruri mici precum fotonul si mai mic decat foronii de imaterie.